Napisz w obronie więzionych za przekonania. Rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International [WIDEO]

- Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na Facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Akcja rusza już w ten weekend.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz dwunasty w dniach 10-11 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny non stop pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. W akcji jak co roku wezmą udział znani artyści, aktorzy, publicyści i ludzie mediów, ale list może napisać dosłownie każdy, kto chce wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

 

- Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby -mówi Natalia Olchawa, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.

 

200 miejsc w Polsce, 80 krajów na całym świecie

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w około 200 miejscach w całej Polsce i w 80 krajach na całym świecie. Centrum Maratonu Pisania Listów, jak w latach ubiegłych, będzie się znajdować w Teatrze Dramatycznym w PKiN, gdzie zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 12.00, a na 17.00 zaplanowane jest wręczenie nagrody specjalnej dla Ewy Siedleckiej za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka. Około 17:15 przewidziana jest wideokonferencja z Andrzejem Poczobutem na Białorusi, który opowie o tym, dlaczego tak ważne jest pisanie listów.

 

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji pomogliśmy m.in. Eminowi Mili, blogerowi z Azerbejdżanu i Femiemu Petersowi, działaczowi opozycyjnemu z Gambii.

 

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl . Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

WATCH DOCS: Portret rodzinny w czerni i bieli. Oglądaj dokument na TOKFM.pl>>

TOK FM PREMIUM