Podwyżek w administracji miało nie być, a będą. Dla stroicieli fortepianów, woźnych, sprzątaczek

PRZEGLĄD PRASY. Mimo decyzji o zamrożeniu płac dla administracji rządowej część pracowników tego sektora dostanie podwyżki - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi o kilka tysięcy pracowników administracyjnych szkół artystycznych i rolniczych pozostających w gestii resortów odpowiednio kultury i rolnictwa. Na ten cel zostanie przeznaczone 12 milionów złotych, a uposażenie ponad 2600 sprzątaczek, woźnych czy stroicieli fortepianów wzrośnie średnio miesięcznie o 400 złotych - czytamy w gazecie.

Wiceszefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska z PO tłumaczy, że ministra Jacka Rostowskiego miał do tej podwyżki przekonać fakt, że od 2008 roku regularnie rosły pensje nauczycieli. Samorządy, które prowadzą większość szkół, też podnosiły płace kadry administracyjnej. W przypadku szkół artystycznych i rolniczych było to niemożliwe, bo administracja tych placówek podlegała ministerstwu, a więc wchodziła w sferę administracji budżetowej, której pensje są zamrożone. - Minister finansów przyznał, że była to sytuacja niesprawiedliwa - tłumaczy minister Skowrońska.

ZOBACZ FILM WATCH DOCS: Ratunku! Mamy geja w klasie

DOSTĘP PREMIUM