Musimy dostać rekompensatę - Episkopat o likwidacji Funduszu Kościelnego

- Likwidacja Funduszu Kościelnego bez jakiejkolwiek formy rekompensaty byłaby naruszeniem prawa - stwierdził wczoraj sekretarz generalny Episkopatu bp Wojciech Polak. Słowa hierarchy relacjonuje ?Gazeta Wyborcza?, która podkreśla: To pierwszy tak stanowczy głos Episkopatu od exposé.

W expose Donald Tusk zapowiedział obciążenie różnych grup społecznych kosztami kryzysu ekonomicznego. Dotyczyć ma to także duchownych - premier zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego nawet, jeśli oznaczałoby to renegocjację konkordatu.

O likwidacji Funduszu Episkopat wypowiadał się już zanim premier poruszył ten problem w expose. Biskupi zaproponowali, że mogą zgodzić się na likwidację w zamian za wprowadzenie możliwości przeznaczenia na Kościół dodatkowego 1 proc. podatku. Propozycję tę stanowczo odrzucił minister finansów, jako bardzo szkodliwą dla budżetu - Kościół mógłby mieć z tego kilka razy więcej niż otrzymuje z naszych podatków dziś, nawet 600 mln zł.

Czytaj też: Ile dostaje od państwa polski Kościół? Miliardy złotych. I chce więcej >>>

"Bp Polak powiedział, że ze strony kościelnej temat 1 proc. jest aktualny i będzie to jedna z propozycji Episkopatu w rozmowach z rządem. Likwidację Funduszu Kościelnego bez konsultacji z Kościołem Episkopat uważa za naruszenie prawa. Powołuje się na art. 27 konkordatu, który mówi, że "sprawy wymagające nowych lub dodatkowych rozwiązań będą regulowane na drodze nowych umów albo uzgodnień" między rządem i Episkopatem" - czytamy w "Gazecie".

" Bp Polak chwalił też sposoby finansowania Kościoła w Europie, np. w Belgii, gdzie państwo wypłaca duchownym pensje i dotuje kościelne instytucje, czy Hiszpanii (dobrowolny odpis z podatku). - Nie chodzi o to, by Kościół cieszył się przywilejami, ale o finansowanie działalności, która jest społecznie korzystna, utrzymanie dziedzictwa narodowego - relacjonuje sowa duchownego "Gazeta".

Kto w Kościele ma zająć się reformą? Czytaj w Gazecie Wyborczej"

''Bestia z Kandaharu'' w rękach Irańczyków [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM