Kompromitacja ratusza. Antysemicki plakat reklamuje Warszawę

Antysemicki przedwojenny plakat znalazł się w kalendarzu wydanym przez warszawski ratusz. Urzędnicy nie widzą w nim nic złego - pisze w wydaniu internetowym ?Rzeczpospolita?.

Chodzi o promocyjny kalendarz książkowy na 2012 rok. Przedwojenne plakaty ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie mają reklamować stolicę. Kalendarz świetnie się rozchodzi, planowany jest dodruk.

Skandal reklamowy

Barbara Sułek-Kowalska, wykładowca UW i członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zwróciła uwagę na reklamę tygodnika "Rozwój". Polski żołnierz tępi szczury w jarmułkach z gwiazdami Dawida. Pod rysunkiem czytamy: "Rozwój" walczy o dobrobyt Polski, propagując solidarność narodową, pracę i organizację żywiołu polskiego; broni Polski przed zalewem żydowskim; łączy wszystkich Polaków pod hasłem "swój do swego po swoje".

...czy arcydzieło grafiki użytkowej?

Co ciekawe wydawnictwo słowem wstępnym opatrzyła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Napisała, że to "kalendarz szczególnej urody, bogato ilustrowany arcydziełami grafiki użytkowej", który przypomina dawną Warszawę. Wertując jego kartki, "możemy poczuć atmosferę dawnych lat".

Ludzie tępieni jak szczury

- Nie śmiem wierzyć, że złożyła Pani swój podpis na wydanym właśnie i wręczanym jako miły upominek Kalendarzu Warszawy 2012, nie przeglądając jego zawartości. Taka lekkomyślność nie przystoi ani prawnikowi, ani urzędnikowi. Nawet wysokiego szczebla - napisała, cytowana przez "Rz", Barbara Sułek-Kowalska. Zastanawiała się też jak prezydent miasta mogła wypuścić w świat publikację z reprodukcją plakatu porównującego ludzi do tępionych szczurów.

Nie dla osób o wąskich horyzontach

Czy prezydent widziała kalendarz przed podpisaniem wstępu? - Nie wiem, mnie przy tym nie było - mówi "Rz" Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. Ta ilustracja nikogo nie zachęci do antysemityzmu. Kalendarz nie trafia do rąk osób o bardzo wąskich horyzontach - argumentuje.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej"

Tusk-dziadek, Nergal owinięty flagą, Palikot na krzyżu: Okładki 2011 >>

DOSTĘP PREMIUM