Początek abolicji - cudzoziemcy mogą zalegalizować pobyt w Polsce

Rusza abolicja dla cudzoziemców. W życie weszły przepisy umożliwiające nielegalnie przebywającym w Polsce obcokrajowcom uzyskanie pozwolenia na pobyt w kraju na czas dwóch lat.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala tłumaczy, że co kilka lat państwo umożliwia cudzoziemcom zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce. Przyznał, że wśród nielegalnych emigrantów są także przypadki losowe, na przykład prawa pobytu nie miała matka samotnie wychowująca dziecko lub pracujący nielegalnie, którzy nie dopełnili formalności i bali się przekroczyć granicę.

Punkty przyjmujące wnioski o abolicję znajdują się głównie przy urzędach wojewódzkich. Cudzoziemcy starający się o legalizację swojego pobytu muszą udowodnić wjazd do Polski najpóźniej 20 grudnia 2007 roku, i nieprzerwany pobyt w naszym kraju co najmniej od początku 2010 roku. W praktyce liczy się dowód wjazdu do Polski na przykład paszport, który może świadczyć o tym, kiedy obcokrajowiec przekroczył granicę - tłumaczy Rogala. Urząd będzie domniemywał, że czas pobytu w Polsce podany przez cudzoziemca jest prawdziwy. Tylko w niektórych podejrzanych przypadkach straż graniczna będzie szczegółowo sprawdzała te dane.

Wnioski będzie można składać do końca czerwca. Na ich rozpatrzenie trzeba będzie poczekać do dwóch miesięcy.

Urząd przygotował spoty telewizyjne promujące abolicję. Od kilku miesięcy działa infolinia i strona internetowa www.abolicja.gov.pl, na której można znaleźć praktyczne informacje w kilku językach o warunkach abolicji.

Słodkie, urocze i niezwykłe: najlepsze zdjęcia zwierząt

TOK FM PREMIUM