Arłukowicz: Każdy sygnał pacjentów będzie weryfikowany

- Wszystkie recepty, które trafiają do apteki z pieczątką ?do refundacji przez NFZ? powinny być refundowane zgodnie z listą refundacyjną - zapowiedział w Polsat News Bartosz Arłukowicz. Dodaje, że Ministerstwo Zdrowia będzie weryfikowało każdy przypadek problemów z kupieniem leków refundowanych.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz tłumaczy w Polsat News, że nie powinno być żadnych problemów z realizacją recept na leki refundowane. - Chcę powiedzieć jasno, wszystkie komunikaty mówią w sposób przejrzysty, że wszystkie recepty, które trafiają do apteki z pieczątką "do refundacji przez NFZ" powinny być refundowane zgodnie z listą refundacyjną, zaś pacjenci powinni otrzymać wymagane leki w zgodzie z zapisami wprowadzonymi przez lekarza - stwierdził. Jednak część aptekarzy nie uznaje pieczątek.

Arłukowicz uspokaja, że Ministerstwo Zdrowia kontroluje sytuację. - Na bieżąco monitorujemy to, co się dzieje w całym kraju. Jest powołany specjalny zespół ludzi w resorcie, u Rzecznika Praw Pacjenta, w NFZ - powiedział.

Problemów nie powinni mieć również aptekarze. - Uspokajam aptekarzy, właścicieli aptek, sprzedawców, recepty z pieczątką będą przez NFZ refundowane zaś odpowiednie informacje na ten temat zostały przekazane w komunikacie wydanym przez NFZ. Na blisko 3000 leków na liście leków refundowanych niewiele ponad 180, a dokładnie 25 substancji chemicznych jest refundowanych w podwójny sposób - stwierdził minister.

"Będziemy weryfikować sygnały"

- Lekarz ma obowiązek postępować w zgodzie z regulaminem i ustawami. Czekamy na każdy sygnał, każdego pacjenta, który będzie się stykał z utrudnianiem dostępu do refundacji i każdy z tych sygnałów, każdy, będzie weryfikowany bardzo dokładnie - zapowiedział w programie Tomasz Lis na żywo.

Minister zastrzega jednak, że "niczym nie grozi". - To nie "żadne kamasze", o których mówił Ludwik Dorn - dodał.

Pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia zmieniło wzory recept. Teraz to lekarze wpisują do nich, czy pacjenci mogą kupować leki refundowane. Część lekarzy w proteście przeciwko zmianom od Nowego Roku nie określa na receptach poziomu refundacji leku i stawia pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". W ten sposób protestują m.in. medycy z Porozumienia Zielonogórskiego i OZZL.

Najlepsze zdjęcia roku agencji Associated Press >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM