Dwa nowe polskie lotniska jeszcze w tym roku [FOTO]

O dwa nowe lotniska wzbogacimy się jeszcze w tym roku. Podwarszawski Modlin ruszy już na Euro 2012 - zapewniają władze lotniska. Samoloty z podlubelskiego Świdnika wystartują za to jesienią.

Modlin to zmodernizowane dawne lotnisko wojskowe. Dla pasażerów ma być otwarty już na Euro 2012. - W maju będziemy gotowi - zapewnia Marcin Danił wiceprezes zarządu lotniska. - Może być tak, że terminal nie będzie do końca odebrany. Wtedy pasażerowie będą odprawiani w tymczasowym terminalu w namiocie - dodaje.

Kolejne lotnisko będzie gotowe jesienią. Świdnik albo raczej Port Lotniczy Lublin, będzie pierwszym od prawie 70 lat lotniskiem zbudowanym w Polsce od podstaw.

Dwa miliony pasażerów Modlina?

Świdnik nastawia się na milion pasażerów rocznie, przejmie pasażerów z całej Lubelszczyzny - zapowiada prezes spółki Port Lotniczy Lublin Grzegorz Muszyński. Modlin planuje obsługiwać prawie dwa razy tyle - z Mazowieckiego i Podlasia. Taką liczbę pasażerów zapewnią obu lotniskom głównie tanie linie lotnicze i czartery. Magnesem są niższe niż opłaty dla linii niż np. na Okęciu.

Sieć lotniskowa w Polsce po uruchomieniu Modlina i Świdnika będzie liczyć 13 portów. To z powodzeniem wystarczy do obsługi ruchu lotniczego przez najbliższe lata. Eksperci szacują, że mimo ogólnej recesji, rynek transportu lotniczego będzie się rozwijał. Dlatego w kolejce do budowy lotnisk pasażerskich stoi jeszcze Gdynia i Białystok.

Tak powstawał Stadion Narodowy. 2,5 roku w trzy minuty >>

Iran próbuje zastraszyć świat. Wielkie manewry marynarki w Zatoce Perskiej >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM