"DGP": Gaz łupkowy już w tym roku ogrzeje domy na Pomorzu

PRZEGLĄD PRASY. Gaz łupkowy już w tym roku ogrzeje domy na Pomorzu- czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Na niekonwencjonalnym paliwie, mieszkańcy zaoszczędzą co najmniej kilkaset złotych rocznie.

Jak wyjaśnia dziennik, już pod koniec tego roku 3,5 tys. mieszkańców pomorskich gmin w okolicach Pucka i Władysławowa będzie korzystać z gazu łupkowego. Ich rachunki za ogrzewanie spadną. Gazeta wyjaśnia, że choć produkcja gazu łupkowego na przemysłową skalę w Polsce ma ruszyć dopiero w 2014 roku, pierwsze ilości niekonwencjonalnego surowca trafią do odbiorców za kilka miesięcy. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w drugiej połowie tego roku zamierza bowiem rozpocząć testy produkcyjne na odwiercie w Lubocinie na Pomorzu.

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", do koncernu zgłosiła się niemiecka firma G.EN., która chce odkupić gaz wydobyty przy okazji testów. G.EN., spółka zależna koncernu VNG, która jest właścicielem sieci gazociągow w kilku pomorskich gminach, będzie dostarczać to paliwo do odbiorców m.in. w Parszczycach, Połchówku, Jeldzinie czy Białogórze. W sumie surowiec może trafić do 3,5 tysiąca klientów G.EN.

Choć negocjacje między spółkami trwają, to - jak tłumaczy gazecie przedstawiciel PGNiG znający szczegóły rozmów- współpraca obu firm jest przesądzona.

"Nic nie wiemy, są tylko pogłoski". Tu wydobywa się gaz łupkowy

Huraganowy wiatr pustoszy Wielką Brytanię [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM