"Pacjent może domagać się realizacji nawet nieprawidłowo wypełnionej recepty"
Pacjenci nie mogą realizować recept na leki refundowane tylko w 8 proc. aptek w województwie mazowieckim. Te apteki nie podpisały bowiem jeszcze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma zostać nadrobione - jak zapewniał Jacek Kozłowski na dzisiejszej konferencji prasowej - w ciągu najbliższych kilku dni.
W pozostałych 92 proc. aptek w Mazowieckiem pacjenci mają prawo domagać się zrealizowania nawet nieprawidłowo wypełnionej recepty. - Mimo przystawiania pieczątki "Refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia", jeżeli recepta zawiera wszystkie pozostałe pola wypełnione prawidłowo, wówczas zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ws. recept lekarskich farmaceuta w aptece może taką receptę zgodnie z przepisami uzupełnić - oświadczyła Małgorzata Szelachowska, główna Inspektor Farmaceutyczna w Warszawie.
Do apteki z dowodem i ubezpieczeniem
W sytuacji, kiedy pacjent przychodzi do apteki z pieczątką na recepcie, farmaceuta nadal może zastosować najwyższą odpłatność leku, zwłaszcza jeżeli "dany lek ma kilka poziomów odpłatności". - Nie można zrobić tego tylko w przypadkach, kiedy poziom refundacji uzależniony jest od diagnozy lekarskiej - zaznaczył wojewoda mazowiecki.
Jak zaznaczono, dzięki nowym przepisom od początku tego roku nie trzeba także wracać do lekarza, nawet jeżeli na recepcie pojawiają się inne błędy - np. w adresie czy imieniu i nazwisku pacjenta. Farmaceuta w aptece może "poprawić lub uzupełnić" receptę. - Pacjent może i powinien się tego domagać..., ale po przedstawieniu odpowiednich dokumentów potwierdzających jego tożsamość i fakt, że ma on ubezpieczenie zdrowotne - dodała Małgorzata Szelachowska.
-
Ratownicy w Hiszpanii wydobyli mężczyznę w własnego domu. Nie wychodził z domu od początku pandemii
-
Pogrzeb Kacpra Tekieliego. Jest data i miejsce. Justyna Kowalczyk zaapelowała do uczestników
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Co się dzieje na granicy Serbii i Kosowa? Ekspert uczula: To zawsze może przerodzić się w coś większego
-
Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
- "Horror z happy endem", czyli życie i kariera Tiny Turner. "Ona to po prostu miała"
- Na jakie poparcie może liczyć PiS w koalicji z Kukiz'15? [SONDAŻ]
- Wielkie firmy siedzą na pieniądzach. Eksperci ostrzegają: Finansowy raj dobiega końca
- Ukraina ogłasza gotowość do rozpoczęcia kontrofensywy. To "historyczna szansa"
- Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę