"Pacjent może domagać się realizacji nawet nieprawidłowo wypełnionej recepty"

- Pacjenci mają prawo domagać się realizacji swoich recept przez aptekę, nawet jeżeli nie zostały one poprawnie wypełnione - oświadczył dziś wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski. Ta zasada, jak zaznaczono na konferencji prasowej, nie odnosi się tylko do "niewielkiej grupy pacjentów i niewielkiej grupy leków".

Pacjenci nie mogą realizować recept na leki refundowane tylko w 8 proc. aptek w województwie mazowieckim. Te apteki nie podpisały bowiem jeszcze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma zostać nadrobione - jak zapewniał Jacek Kozłowski na dzisiejszej konferencji prasowej - w ciągu najbliższych kilku dni.

W pozostałych 92 proc. aptek w Mazowieckiem pacjenci mają prawo domagać się zrealizowania nawet nieprawidłowo wypełnionej recepty. - Mimo przystawiania pieczątki "Refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia", jeżeli recepta zawiera wszystkie pozostałe pola wypełnione prawidłowo, wówczas zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ws. recept lekarskich farmaceuta w aptece może taką receptę zgodnie z przepisami uzupełnić - oświadczyła Małgorzata Szelachowska, główna Inspektor Farmaceutyczna w Warszawie.

Do apteki z dowodem i ubezpieczeniem

W sytuacji, kiedy pacjent przychodzi do apteki z pieczątką na recepcie, farmaceuta nadal może zastosować najwyższą odpłatność leku, zwłaszcza jeżeli "dany lek ma kilka poziomów odpłatności". - Nie można zrobić tego tylko w przypadkach, kiedy poziom refundacji uzależniony jest od diagnozy lekarskiej - zaznaczył wojewoda mazowiecki.

Jak zaznaczono, dzięki nowym przepisom od początku tego roku nie trzeba także wracać do lekarza, nawet jeżeli na recepcie pojawiają się inne błędy - np. w adresie czy imieniu i nazwisku pacjenta. Farmaceuta w aptece może "poprawić lub uzupełnić" receptę. - Pacjent może i powinien się tego domagać..., ale po przedstawieniu odpowiednich dokumentów potwierdzających jego tożsamość i fakt, że ma on ubezpieczenie zdrowotne - dodała Małgorzata Szelachowska.

Huraganowy wiatr pustoszy Wielką Brytanię [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM