Prof. Gomuła w TOK FM: Kryzys z lekami można rozwiązać w jeden dzień

- Ustawy refundacyjnej wcale nie należy zmieniać. Obecny kryzys można rozwiązać w prosty sposób w ciągu jednego dnia - mówił w TOK FM prof. Andrzej Gomuła. To między innymi z nim spotkał się dziś Donald Tusk. W czasie spotkania prof. Gomuła przekazał premierowi swoją propozycję.

- Nie ma żadnego powodu dyskutowania z ustawą i wprowadzaniem zmian. Nie ma potrzeby! Problem można rozwiązać w ciągu jednego dnia, a wdrożyć w trzy dni - zapewnia prof. Gomuła.

Proponuje, by w obecnym systemie wprowadzić następująca zmianę: na każdej recepcie w miejscu gdzie jest wpisane "choroba przewlekła" wpisać rozpoznanie (tzw. kod ICD-10), PESEL i nazwę leku. I właśnie na podstawie numeru PESEL, z listy co miesiąc weryfikowanej przez ZUS, można by "odsiewać" pacjentów nie ubezpieczonych. Resztę załatwiłby odpowiedni system w aptekach, który rozróżniałby pacjentów na podstawie recepty i ZUS-owskich danych. - I nie ma się kto pomylić. Lekarz nie bierze żadnej odpowiedzialności za fakt, czy pacjent jest ubezpieczony, czy nie. System komputerowy to załatwi - opowiadał w TOK FM prof. Gomuła. I zapewnia, ze kilku informatyków jest w stanie przeprowadzić te zmiany w ciągu kilku dni. - W jednej chwili znikają wszystkie obawy lekarzy przed wprowadzeniem systemu. Lekarze zajmują się wyłącznie medycyną a biurokracje przejmuje system komputerowy- argumentuje profesor.

TOK FM PREMIUM