Premier: W ustawie wszystko jest jasne. Lekarze: Nie wszystko
Przez dwa dni zbieraliśmy pytania dotyczące nowej ustawy refundacyjnej od lekarzy, aptekarzy i pacjentów. Pytania, na które często nie mogli uzyskać odpowiedzi. Premier na konferencji przekonywał, że w ustawie wszystko jest jasne. Lekarze, którzy do nas piszą, są innego zdania. Będziemy zabiegali, by minister zdrowia odpowiedział na ich pytania.
Katarzyna P.-K. : - Jestem lekarzem (pediatrą nefrologiem) i nie stosuję "czerwonej pieczątki". Dlaczego? 90 proc. wypisywanych przeze mnie leków muszę wypisywać z odpłatnością 100 proc. (wg nowej ustawy), ponieważ refundacja dotyczy jedynie zarejestrowanych wskazań. Zarejestrowane wskazania w olbrzymiej większości nie obejmują stosowania leków u dzieci! - a cały świat je stosuje.
Analogiczna, jednocześnie najbardziej tragiczna sytuacja jest w onkologii dziecięcej .Czyżby onkolog dziecięcy dr Bartosz Arłukowicz coś przeoczył?
Joanna Rz. : - Po co refundować tanie leki, które mają po kilkanaście generyków? Przykłady: amlodypina, bisoprolol, enarenal, ramipril, indpamid, metformina, glipizyd. Generyki powinny konkurować ze sobą ceną - kiedy są refundowane, firma nie ma żadnego powodu, żeby obniżać cenę - przeciwnie, im wyższa cena, tym wyższa refundacja! W przypadku leków, które mają po kilka czy kilkanaście generyków - dlaczego refunduje się kilka wybranych? Dlaczego nie wszystkie albo nie jeden? Na jakiej zasadzie wybiera się te do refundacji? Czy to są przejrzyste zasady refundacji?
- Co NFZ zamierza zrobić w sprawie profilaktyki neutropenii (spadku białych krwinek) po chemioterapii? Są na to leki, ale refundowane do leczenia, a nie do profilaktyki, mimo, że zalecenia onkologiczne uwzględniają takie podanie tych leków.
Agnieszka Wojtasik-Spyra, lekarz: - Przy większości leków na liście refundacyjnej znajduje się uwaga "we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji". Niestety, nie udostępniono lekarzom spisu zarejestrowanych wskazań wszystkich refundowanych leków, a te różnią się nawet pomiędzy różnymi generykami zawierającymi tą samą substancję leczniczą. I niestety nie obejmują wszystkich wskazań klinicznych, ustalanych i rekomendowanych przez specjalistyczne międzynarodowe grupy ekspertów. Te niejasności i niedoprecyzowania budzą o wiele większy niepokój niż samo ustalanie ubezpieczenia pacjenta czy poziomu odpłatności danego leku. Oznacza to bowiem, że lek refundowany jest tylko w niektórych jednostkach chorobowych - takich, na jakie został zarejestrowany. A te informacje nie zostały nigdzie zebrane i opublikowane "na dzień wydania decyzji".
amalfi: Dlaczego lekarz musi brać pod uwagę charakterystykę produktu leczniczego, a nie zalecenia towarzystw naukowych? Największa wada tej ustawy, to refundacja zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego.
Gaz122: Dlaczego 3.01.2012 w żadnej z 41 aptek Wałbrzycha nie ma pasków do glukometru Evolution z listy refundacyjnej, a proponują paski i glukometry ze "złogów magazynowych" spoza listy refundacyjnej? Czy Pan minister wie, że statystyczny pacjent cukrzyk nie ma rozeznania, jaki glukometr z listy posiada najlepsze parametry (wielkość próbki krwi, czas oczekiwania na wynik, zywotność baterii itd.) i kupi/dostanie pierwszy z brzegu? Dlaczego wycięliście z rynku glukometry Abbott Optium Xido, chyba najlepsze na rynku światowym, a proponujecie gorsze o parę klas? Przecież cena pasków jest porównywalna, niezależnie od typu glukometru i firmy żyją z pasków? Spowodowaliście dyskomfort dla pacjentów w liczbie setek tysięcy.
Bartłomiej Klinger : Dlaczego na liście refundacyjnej nie ma analogów długodziałających dla cukrzyków - Levemira lub Lantusa? Jeśli są niebezpieczne, należy je wycofać z aptek!
Okulistka z Wielkopolski : Dlaczego lekarze mają określać poziom refundacji wszystkich leków, których w wykazie jest ponad 2000 i których wykaz ma się zmieniać co 2 miesiące? Czy nie prościej byłoby ewentualnie określanie poziomu refundacji tylko leków o różnym poziomie refundacji, których jest ok. 230?
Marek Kowalówka, informatyk z branży farmaceutycznej Jak wykonać art.9 pkt 2. ustawy refundacyjnej (dotyczący zakupu leków m.in. przez apteki szpitalne, szpitale czy przychodnie) skoro ministerstwo nie udostępniło niezbędnych informacji dotyczących sposobu wyliczania cen leków (m.in. nie został wskazany produkt stanowiący podstawę limitu, nie podano dziennej dawki dobowej przyjętej przez ministerstwo dla każdego produktu z listy)? Ceny detaliczne i marże zostały określone jako sztywne tylko dla aptek otwartych. Jeżeli to nie zostanie szybko wyjaśnione, to zacznie się potem oskarżanie szpitali, że kupowały leki po niewłaściwych cenach. Jestem informatykiem w branży farmaceutycznej od 1991 roku i takiego bałaganu prawnego jeszcze nie widziałem.
Piotr : Lekarze i apteki próbują się tłumaczyć m.in. tym, że brak systemu informatycznego, który by wspomógł nowe przepisy. Na Śląsku taki system działa już od 1999 (system START - Rejestr Usług Medycznych). Dlaczego ten system nie może być rozpowszechniony na cały kraj? Co jest w nim nie tak skoro na Śląsku się sprawdza? Rozszerzenie tego sprawdzonego systemu na pewno będzie tańsze i szybsze niż zamawianie nowego.
-
"Kto tyka Konfederacji ten znika"? Nowy sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
"Zielona granica" doceniona w Watykanie. "To ważna lekcja chrześcijaństwa"
- Rosyjski węgiel płynie do Polski? "Tak wygląda niebezpieczne państwo PiS". Brejza nie wierzy rządowi
- NIK rozlicza działania rządu ws. COVID-19. Banaś informuje CBA o nieprawidłowościach
- Kto premierem w mniejszościowym w rządzie PiS? To nazwisko pada po raz pierwszy [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Łódzki Urząd Wojewódzki hakowany przez pośredników cudzoziemców. "Nikt z tym nic nie robi"
- Przeziębienie? Oto kilka naturalnych sposobów, jak skrócić infekcję i złagodzić objawy