Sondaż: Lekarze mają rację, powinni jednak zakończyć protest

To nie rząd, a lekarze maja rację - tak spór o leki refundowany ocenili badani w sondażu SMG/KRC dla Faktów TVN. Uważa tak aż 70 proc. respondentów. Jednocześnie 59 proc. jest zdania, że lekarze powinni zakończyć swój "pieczątkowy protest".

W sporze o ustawę o lekach refundowanych z opinią rządu zgadza się 19 proc. badanych, a 10 proc. nie ma na ten temat zdania. Przeciwko zakończeniu protestu lekarzy jest 37 proc. respondentów.

W sondażu dla Faktów TVN na pytanie, czy minister powinien podać się do dymisji, połowa badanych zaprzeczyła, z czego 20 proc. powiedziało zdecydowanie 'nie". O tym, że Arłukowicz za zamieszanie z listą leków refundowanych powinien zapłacić stanowiskiem przekonanych jest 42 proc. respondentów. 8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Biorący udział w sondażu w przeważającej większości (73 proc.) potępiają wypowiedź premiera Donalda Tuska, który zagroził konsekwencjami protestującym lekarzom, którzy stosują tzw. protest pieczątkowy. 22 proc. zgodziło się z Tuskiem.

A PO rośnie a PiS-owi spada

Pracownia Millward Brown SMG/KRC pytała też (na zlecenie Faktów TVN) o poparcie polityczne. Okazało się, że protest lekarzy nie przyczynił się do spadku poparcia dla koalicji rządzącej. Platforma Obywatelska zyskała jeden punkt i cieszy się 38-procentowym poparciem. Za to pięciopunktowy spadek zanotował PiS. Partię Jarosława Kaczyńskiego popiera 20 procent ankietowanych. 12 procent popiera Ruch Palikota (wzrost poparcia o trzy punkty). Do parlamentu weszły by jeszcze SLD (9 proc., wzrost o punkt) i PSL (też 9 proc., wzrost o dwa punkty).

Sondaż został zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC dla Faktów TVN na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1005 telefonów stacjonarnych i komórkowych.

TOP 5 Najbardziej absurdalnych mitów o WOŚP>>

TOK FM PREMIUM