Biedne misie nie mogą spać

Ciepła zima to nie tylko zmartwienie dla narciarzy, którzy narzekają na brak śniegu na stokach. Temperatura powyżej zera, brak śniegu i opady deszczu to duże wyzwanie dla zwierząt i roślin, którym ciepła zima również nie sprzyja.

Doktor Anna Kalinowska z Centrum Badań nad środowiskiem Uniwersytetu Warszawskiego powiedziała, że taka pogoda sprzyja zwierzętom, które nie zapadają w sen zimowy, jak na przykład sarny czy jelenie. Kłopot mają głownie te, które o tej porze roku powinny spać. Zapasy, które zwierzęta zgromadziły na czas obniżonej aktywności metabolicznej podczas zimowego snu teraz są bardzo szybko zużywane, a nowego jedzenia nie ma. Taki problem mają przede wszystkim niedźwiedzie, które już od dawna powinny spać w gawrach oraz wiewiórki, które nie śpiąc przedwcześnie zjadają nagromadzone na zimę zapasy.

Rośliny również w swoim cyklu życiowym przystosowują się do zmian pór roku. Teraz powinny być w momencie zamarcia i trwać w oczekiwaniu na wiosnę, a tymczasem są rozbudzone, powiedziała Anna Kalinowska. Jak wyjaśniła, pąki na drzewach są nabrzmiałe tak jak na wiosnę,i przez to mało odporne na mróz. Również brak śniegu jest bardzo niebezpieczny dla roślin. W czasie silnych mrozów śnieg tworzy warstwę izolacyjną i pozwala roślinom uchronić się przed zimnem, więc gdy mróz przyjdzie, rozbudzone rośliny nie będą miały jak się przed nim chronić.

Ekolog z UW dodała, że takie zimy jak w tym roku zdarzały się już w Polsce nie raz. Nie jest to sytuacja zupełnie wyjątkowa w klimacie umiarkowanym, ale tak ciepłe zimy nie są typowe w tej szerokości geograficznej.

Jurek Owsiak zaprasza na XX. Finał WOŚP

TOK FM PREMIUM