Urlop ojcowski też dla żołnierzy. "Będą traktowani jak normalni członkowie rodzin"

PRZEGLĄD PRASY. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna?, resort obrony kończy prace nad projektem ustawy, która pozwoli zawodowym wojskowym na korzystanie z przywilejów dla świeżo upieczonych rodziców.

Gazeta wyjaśnia, że wojskowi są ostatnią grupą mundurową, która nie może korzystać z dodatkowych dni wolnych po urodzeniu dziecka.

1 kwietnia ubiegłego roku Sejm przyznał prawo do ojcowskich urlopów m.in. policjantom, strażakom, funkcjonariuszom BOR czy ABW. "Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że w ubiegłym roku trzykrotnie w tej sprawie interweniował w MON pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania. W grudniu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak stwierdził, że "resort dostrzega potrzebę dostosowania uprawnień żołnierzy zawodowych w zakresie ochrony rodzicielstwa do uprawnień pracowników wynikających z kodeksu pracy".

Właśnie trwają ostatnie prace zmierzające do wprowadzenia do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych zapisów umożliwiających udzielanie im urlopów ojcowskich. - Zmieni się postrzeganie żołnierzy. Teraz będą oni także traktowani jak normalni członkowie rodzin, którzy mają powinności wobec swoich dzieci i żon - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" komandor Bożena Szubińska, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw wojskowej służby kobiet.

Prokurator wojskowy postrzelił się podczas konferencji prasowej >>

TOK FM PREMIUM