Rozwiążą pracę domową za SMS-a za 1,23 zł. Nieetyczne? UE daje na to pieniądze

Portal Korker.pl jest nieetyczny - orzekli małopolscy urzędnicy. Ale dotacji z UE mu nie odbiorą. ?Gazeta Wyborcza? opisuje sprawę portalu, którego pracownicy za pieniądze od uczniów rozwiązują zadania domowe.

Korepetytorzy zatrudnieni w serwisie (głównie studenci i nauczyciele) odrabiają zadania domowe dla uczniów za pieniądze (trzeba wysłać SMS-a za 1,23 zł). Gdy o finansowaniu portalu przez Unię Europejską napisaliśmy w maju ubiegłego roku, nauczyciele pytali: "To żart?". A Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zażądało od władz województwa małopolskiego sprawdzenia, dlaczego "wątpliwe etycznie przedsięwzięcie jest finansowane z unijnych środków".

Teraz Piotr Odorczuk, rzecznik marszałka województwa małopolskiego, tłumaczy: - Nie mieliśmy podstaw prawnych, by odebrać portalowi unijne pieniądze. W umowie o dofinansowanie nie ma mowy o kryteriach etycznych.

Z decyzji zadowolony jest Ludomir Krawiński, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przyznała serwisowi ponad 40 tys. zł unijnej kasy. - Uczeń wraz z odpowiedzią dostaje wyjaśnienie i w ten sposób się uczy. Jeśli wykorzystuje portal tylko do ściągania, to już inna sprawa - twierdzi Krawiński.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej" .

DOSTĘP PREMIUM