Polacy kupują mniej książek - są coraz droższe

PRZEGLĄD PRASY. Sprzedaż książek w ubiegłym roku spadła w Polsce o 8 procent - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na wstępne szacunki monitorującej rynek firmy Biblioteka Analiz. To efekt zamieszania z podwyżką podatku VAT oraz mniejszej liczby nowości. Eksperci zwracają też uwagę, że słabe wyniki zanotował rynek podręczników. Coraz więcej uczniów obywa się bez własnych, na przykład kopiując tylko fragmenty.

Dodatkowo z danych firmy wynika - czytamy w "Rzeczpospolitej" - że średnia cena książki w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2010 o 12 procent, do kwoty 38 złotych 40 groszy.

- Widać także gorsze wyniki sprzedaży map czy encyklopedii. Coraz więcej osób woli szukać tego typu informacji w internecie - mówi "Rzeczpospolitej" prezes Biblioteki Analiz Łukasz Gołębiewski.

Jednak główny powód spadku wartości rynku to - zdaniem wydawców oraz sklepów - zmiany podatkowe. Od 1 stycznie ubiegłego roku zaczęła obowiązywać 5-procentowa stawka VAT na książki, jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie okresu przejściowego. Wydawcy mogli więc do 30 kwietnia sprzedawać książki jeszcze zwolnione z VAT, ale wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2011. Spowodowało to na rynku duże zamieszanie.

Kreatywny protest mundurowych [ NAJLEPSZE PLAKATY]>>

TOK FM PREMIUM