"Rz": Głos w kokpicie Tu-154 nie należał do gen. Błasika?
Gazeta pisze, że potwierdziła tę informację w dwóch niezależnych źródłach, które miały dostęp do ekspertyzy Instytutu Sehna. Ustalenia biegłych podważają jedną z najważniejszych tez raportów MAK i Komisji Millera - o tym, że dowódca Sił Powietrznych był w kabinie pilotów. Zdaniem MAK, gen. Błasik wywierał presję na załogę. Z kolei - wg komisji Millera - był biernym obserwatorem. (Generał Błasik - wg stenogramów - miał pojawić się w kokpicie dwie minuty przed katastrofą)
Jak wynika z ustaleń "Rz", wielomiesięczna analiza za pomocą specjalistycznego sprzętu, komputerowe porównywanie próbek głosów wykluczyły przypisanie jakichkolwiek słów wypowiadanych w kabinie podczas lądowania gen. Błasikowi.
Co się działo w kokpicie Tu-154? [ZAPIS CZARNYCH SKRZYNEK] >>>
''Nie dociera do mnie, że gen. Błasik był w kabinie pilotów''
"Alkoholu nie wykryto w wątrobie"
"Biegłym nie udało się przypisać wszystkich słów padających w kabinie do konkretnych osób. Jednak z ich ustaleń wynika, że dowódca Sił Powietrznych nie uczestniczył w wydawaniu komend podczas lądowania", czytamy w "Rz".
Jak piszą autorzy artykułu "wątpliwości budzi także wynik rosyjskiej sekcji zwłok generała. Miała wykazać, że we krwi miał on 0,6 promila alkoholu. Jednak nie odkryto go w wątrobie".
16 stycznia, w poniedziałek, prokuratura wojskowa zapowiedziała konferencje prasową ws. opinii biegłych na temat czarnych skrzynek. Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa nie zdradził, czy na konferencji zostaną ujawnione pełne stenogramy rozmów z kokpitu. - Zapewniamy, że opinia publiczna dowie się o wszystkich możliwych wnioskach zawartych w opinii - zapewnił płk Rzepa.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Marsz Miliona Serc osłabi Trzecią Drogę? "Największe zagrożenie dla obecnej opozycji"
-
Marsz Miliona Serc mają zobaczyć dwie grupy wyborców. "Komunikaty są precyzyjnie adresowane"
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- "Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń
- Terlecki z pogardą o Marszu Miliona Serc. "To zabolało" - usłyszał reporter TOK FM od uczestników