Od dziś piwo dozwolone na meczach ligowych. Co na to browary?

Koniec prohibicji na stadionach, w halach sportowych i koncertowych. Dziś w życie wchodzi nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Na stadionie będzie można legalnie kupić i wypić niskoprocentowe piwo.

Nowelizacja ustawy, którą w zeszłym roku podpisał prezydent Komorowski zezwala na picie alkoholu słabego - do 3,5 proc. Jeśli dany klub zdecyduje się na sprzedaż piwa na stadionie, będzie to ograniczone pewnymi wymogami. Kibic może kupić napój wyłącznie w plastikowych lub tekturowych kubkach. Nie będzie można sprzedawać piwa w opakowaniach szklanych i metalowych.

Kluby piłkarskie w całym kraju zastanawiają się, czy dopuścić sprzedaż lekkiego piwa. - Na stadionie Ruchu Chorzów będzie można kupić piwo - mówi Donata Chruściel, rzeczniczka klubu . Dodaje jednak, że alkoholu nie będzie można sprzedawać na imprezach masowych o podwyższonym ryzyku. - Tak naprawdę już przed sezonem wiemy, który mecz będzie imprezą o podwyższonym ryzyku. Dane pochodzą z zeszłego sezonu, ale i tak o wszystkim decyduje policja - dodaje rzeczniczka.

Kibice będą więc pić piwo podczas meczów z drużynami, z którymi "trzymają sztamę".

Żywice: To ułamek rynku"

A co na to browary? Kompania Piwowarska twierdzi, że jest przygotowana do produkcji niskoprocentowego piwa.- Czekamy na wiosnę, wtedy zaczną się imprezy plenerowe - mówi Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych.

Ekspansji na stadiony nie planuje natomiast Grupa Żywiec. Według szacunków firmy ten kanał sprzedaży będzie stanowił zaledwie ułamek rynku.- Jeśli chodzi o pozostałe imprezy masowe, rozważamy różne możliwości. Jedynym piwem, które obecnie spełnia kryteria tej ustawy jest Żywiec Niskoalkoholowy (1,1 proc.) - czytamy w przesłanym TOK FM oświadczeniu.

Piwa nie napiją się kibice podczas meczów Euro 2012. Przepisy UEFA zablokowały dystrybucję alkoholu na arenach mistrzostw. Na stadionach będzie można kupić wyłącznie piwo bezalkoholowe.

"Promocja? Raczej żenada i zmarnowane miliony" - gorące newsy o Euro 2012 >>

DOSTĘP PREMIUM