WOŚP ofiarą ustawy refundacyjnej? Ministerstwo zaprzecza

- Przez wadliwe prawo do szpitali mogą nie trafić pompy insulinowe na który WOŚP w tym roku zbierała pieniądze - napisała ?Rzeczpospolita?. Ministerstwo zdrowia zaprzecza. - Pompy mogą zostać przekazane w formie darowizny szpitalom.

Według gazety Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może stać się kolejną ofiarą nowej ustawy refundacyjnej.

Niepewność miał wywoływać art.49 ust.3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Gazeta wyjaśnia, że karę za nieprzestrzeganie przepisu nakłada inspektor farmaceutyczny, a jej wysokość wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli np. WOŚP.

Pompy insulinowe nie są refundowane

Ministerstwo zdrowia wydało dzisiaj komunikat w tej sprawie. - Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko ww. podmioty nie mogą dokonywać darowizn. Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych - czytamy w komunikacie.

Resort zaprzecza twierdzeniom gazety. - Pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W związku z powyższym pompy insulinowe mogą zostać przekazane przez Fundację WOŚP w formie darowizny szpitalom - czytamy.

Błasika nie było w kabinie? Prokuratura: Nigdy nie mówiliśmy, że był >>>

Słynne czarno-białe zdjęcia w kolorze [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM