Szturm na etaty w policji. Chcą zdążyć przed reformą emerytalną

PRZEGLĄD PRASY. Rośnie zainteresowanie etatami w policji - pisze "Rzeczpospolita". Młodzi kandydaci na policjantów chcą zdążyć przed reformą służb mundurowych i mieć możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach pracy.

Jak czytamy, w Warszawie od początku roku wpłynęło 300 wniosków o pracę w policji. Najwięcej kandydatów do pracy w stolicy jest z województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego - mówi "Rzeczpospolitej" Dorota Tietz w Komendy Stołecznej Policji. W Gdańsku w ubiegłym roku zgłosiło się około 250 kandydatów. Na Śląsku natomiast na przyjęcie do służby czeka 3,5 tysiąca osób. W 2010 roku kandydatów do pracy w śląskiej policji było ponad 4 tysiące, a w ubiegłym roku - już o połowę więcej.

Od 2013 roku emerytura ma przysługiwać policjantom po 25 latach służby, pod warunkiem ukończenia 55 lat. Związkowcy podkreślają jednak, że liczba zainteresowanych pracą w policji nie zrekompensuje jednak liczby odejść z tej służby. Mimo zapewnień rządu, że nowe zasady obejmą wyłącznie nowo wstępujących do służby, funkcjonariusze już teraz odchodzą na emerytury.

STOP 5 dzielnych kapitanów. Nie każdy jest tchórzem >>

DOSTĘP PREMIUM