Coraz większe kolejki w przychodniach. Powód? Ustawa refundacyjna...

PRZEGLĄD PRASY. Zmiana ustawy refundacyjnej może wydłużyć czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty - czytamy w "Rzeczpospolitej". Od nowego roku o większej liczbie pacjentów w przychodniach mówią ci lekarze, do których trafiają pacjenci chorzy przewlekle: reumatolodzy, kardiolodzy, onkolodzy.

Od wejścia w życie ustawy refundacyjnej lekarze muszą udowadniać, że ich pacjenci mają prawo do refundowanych leków - na przykład dlatego, że chorują na chorobę przewlekłą. Do poradni onkologicznych zgłaszają się chorzy prowadzeni przez lekarzy rodzinnych po zaświadczenie, że są chorzy przewlekle. Podobnie jest u kardiologów i diabetologów.

Lekarze dodają jednak, że sytuacja może się zmienić, gdy minie zamieszanie wywołane ustawą refundacyjną i pacjenci sprawdzą, czy nie mogą zastąpić używanych dotąd leków tańszymi odpowiednikami.

Prawybory prezydenckie Republikanów rozstrzygną się w Karolinie Południowej? >>

TOK FM PREMIUM