Prezydent podpisał. Nie będzie kar dla lekarzy. Abolicja dla aptekarzy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty. Wprowadza też abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami do dnia wejścia w życie noweli.

O zmianę przepisów zabiegały środowiska lekarskie i aptekarskie. Od początku stycznia lekarze przez dwa tygodnie prowadzili protest przeciwko ustawie i stawiali na receptach pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ". Kiedy sejm uchwalił korzystne dla nich zmiany, akcję protestacyjną rozpoczęli aptekarze. Mimo poparcia sejmowej opozycji farmaceutom nie udało się wywalczyć zwolnienia z kar za realizację niewłaściwie wypełnionych recept.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonywał, że ustawa realizuje najważniejszy postulat aptekarzy dotyczący możliwości odwołania się od niekorzystnej dla nich decyzji kontrolera NFZ. Minister zapewnił, że zasady tej kontroli będą doprecyzowane w aktach wykonawczych. W ministerstwie zdrowia rozpoczął prace zespół, który zajmie się opracowaniem rozporządzenia w sprawie recept. W jego skład wchodzą przedstawiciele samorządów lekarskiego i aptekarskiego.

Co kryła willa założyciela Megaupload? Różowego cadillaca i... [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM