Homoseksualiści kontra "Rzeczpospolita". Jutro rozstrzygnie sąd

Sąd Okręgowy w procesie cywilnym wyda jutro postanowienie czy "Rzeczpospolita" publikując satyryczny rysunek i felieton, w którym porównuje związki zoofilskie z homoseksualnymi obraziła homoseksualistów.

Rysunek ukazał się kilka dni po przejściu parady równości w czerwcu 2009 roku. Wówczas członkowie Stowarzyszenia Otwarte Forum nieśli transparent: "Żądamy ustawy o związkach partnerskich". Andrzej Krauze narysował parę gejów biorących ślub. Na pierwszym planie mężczyzna mówi do kozy: "Jeszcze tylko ci panowie wezmą ślub i zaraz potem my".

"Rz": Małżeństwa kozio-ludzkie...

Po publikacji w części mediów rozpętała się burza przeciwko takiemu traktowaniu postulatów środowisk homoseksualnych, a "Rzeczpospolita" na protesty odpowiedziała "żartobliwym" felietonem Macieja Rybińskiego, który napisał: "Uważamy, że mieszane małżeństwa kozio-ludzkie jako dwupłciowe są zgodne z naturą i stawianie ich na równi, a nawet poniżej, małżeństw homoseksualnych jest nieodpowiedzialne i karygodne."

Przeprosiny lub sprostowanie

Dlatego członkowie Stowarzyszenia Otwarte Forum wytoczyli wydawcy Rzeczpospolitej proces. Domagają się przeprosin lub sprostowania twierdzeń zawartych w felietonie. Uważają, że publikowanie tego typu poglądów jest niedopuszczalne i wykracza poza granicę debaty publicznej. Gazeta się broni twierdząc, że każdy w naszym kraju ma prawo głosić poglądy, które uznaje za słuszne.

Pałace? Nie. Tak pięknieją polskie dworce [ZDJĘCIA]

 

DOSTĘP PREMIUM