Prof. Czapiński: Swobodny dostęp do internetu dla protestujących jest jak woda

- Prawie 100 proc. młodych Polaków korzysta z internetu. Dla 30 proc. internet jest ważniejszy niż real. Oni nie pozwolą sobie odebrać, czy ograniczyć dostępu do tego ich naturalnego środowiska. Protesty mogą się jeszcze bardziej nasilać - mówił w radiu TOK FM prof. Janusz Czapiński z UW.

Według prof. Czapińskiego, protesty przeciw ACTA mają bardzo ważne podłoże i jeśli nie zmieni się polityka rządu będą się jeszcze bardziej nasilać.

- Chodzi o to żeby zablokować coś co grozi niezaspokojeniem najbardziej istotnych potrzeb zwłaszcza młodego pokolenia Polaków - mówi profesor. - To już nie jest manifestacja przy pałacu prezydenckim, gdy stał krzyż. (...) Teraz nie chodzi o symbole, jak w przypadku krzyża, ale o "wodę". Swobodny dostęp do internetu, do wielu wytworów kultury w internecie jest dla tych młodych ludzi, jak woda - twierdzi profesor Czapiński.

Odczuliby dramatyczny głód

Jego zdaniem młodzi odczuliby brak swobody w internecie, jak głód. Zwłaszcza jeśli chodzi o Polskę, gdzie dochody młodych ludzi są zbyt niskie i ich po prostu nie stać na kupowanie płyt CD z muzyką, czy filmów.

- Bez możliwości ściągania tego z internetu odczuwaliby dramatyczny głód - twierdzi prof. Czapiński. - Muszą ten głód jakoś zaspokoić i tego się boją. Ten głód muszą jakoś zaspokoić. Wobec takiej perspektywy protestują. Szczerze mówiąc, ich rozumiem, bo Polska nie należy do bogatych krajów i taka moralność związana z ochroną praw autorskich jest średnia. Oni się do tego przyzwyczaili. W takiej kulturze zostali wychowani i w tej chwili nie widzą innego sposobu, żeby się wedrzeć do tego świata wysokiej, czy niskiej kultury - tłumaczy Czapiński.

Będą jeszcze większe protesty

Jego zdaniem młodzi ludzie do końca bronić niezależności i wolności w internecie. To dopiero początek. Jeśli ACTA zostaną ratyfikowane, to te protesty będą się nasilać. Wg Jastruna, dodatkowo nierozważne wypowiedzi polityków na temat ACTA mogą powodować jeszcze większe protesty.

ACTA: o co w tym chodzi i pełny tekst umowy [CZYTAJ]

Co kryła willa założyciela Megaupload? Różowego cadillaca i... [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM