Wisława Szymborska nie żyje. Zmarła w domu we śnie

Wisława Szymborska nie żyje. Poetka zmarła dzisiaj we śnie w swoim krakowskim mieszkaniu. Informację tę przekazał nam o 20.48 sekretarz noblistki, Michał Rusinek. Szymborska od kilku miesięcy chorowała, w listopadzie przeszła poważną operację.

Wisława Szymborska była ciężko chora, w ostatnich dniach została przewieziona z krakowskiego szpitala do domu. Cały czas czuwał przy niej lekarz oraz sekretarz i najbliższy współpracownik Michał Rusinek.

Noblistka w ostatnich latach bardzo rzadko pojawiała się publicznie. Jedno z ostatnich spotkań z czytelnikami odbyło się w 2009 r. w Krakowie. Poetka promowała wówczas swój najnowszy autorski tomik "Tutaj", recytowała wiersze. Spotkanie było bardzo wzruszające.

Odeszła Wisława Szymborska, wielka polska poetka i noblistka

Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Wielkopolsce. Później jej rodzina przeniosła się do Krakowa. Jako poetka zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa", który ukazał się na łamach "Dziennika Polskiego". Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" z 1952 r.

Krytycy oceniają, że dopiero wydany pięć lat później tom "Wołanie do Yeti" stał się jej właściwym debiutem; widoczne stały się już charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy. Jej ostatni tom "Tutaj" ukazał się w 2009 r.

Wisława Szymborska odeszła. Posłuchaj jeszcze raz jej poezji

Tak Wisława Szymborska zareagowała na Nobla [ZDJĘCIA] >>

 

"Kochała ludzi". Gazety po śmierci Szymborskiej >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM