Michnik: zgadzam się z opinią ks. Rydzyka. Zgadzam się też z prof. Nowakiem...

"Zaskoczę czytelników - chcę wyrazić solidarność z opiniami o. Tadeusza Rydzyka i prof. Andrzeja Nowaka" - pisze dzisiaj w "Gazecie Wyborczej" jej naczelny - Adam Michnik. Uzasadnia, że zgadza się z opinią redemptorysty, że "musimy rozmawiać - zarówno wierzący, jak i niewierzący".

Może stoję po stronie o. Rydzyka? - zastanawia się w "Gazecie Wyborczej" Michnik i przytacza fragmenty wypowiedzi redemptorysty, z którymi się zgadza: "musimy rozmawiać - zarówno wierzący, jak i niewierzący. Pluralizm - znaczy wielość - wielość myśli, poglądów, ale to oznacza również komunikowanie się ze sobą, rozmowę, szukanie wspólnego dobra, szukanie prawdy, bo tylko w prawdzie jesteśmy wolni". Naczelny "GW" zauważa, że Rydzyk modli się "o to, aby Polacy rozmawiali ze sobą na argumenty, byśmy szukali dobra każdego obywatela, wszystkich ludzi, oby było dialog między nawet tymi różnomyślącymi".

Dodaje, że zgadza się też z opinią prof. Andrzeja Nowaka, "cenionego historyka z Krakowa", że "jesteśmy podzieleni - nie tak, jak to bywa (i powinno być) w demokratycznej wspólnocie, ale tak, jakbyśmy należeli do różnych, z natury wrogich sobie gatunków". Tutaj jednak szef "Wyborczej" widzi różnicę między poglądami swoimi a Nowaka - zupełnie inaczej sam widzi źródło "tej destrukcyjnej, zimnej wojny domowej".

Czytaj więcej w internetowym wydaniu "Gazety Wyborczej"

Kiedyś to były zimy! Tak z mrozem radzono sobie w latach '30 i '40 [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM