Jak nie doszło do konsultacji w sprawie ACTA [KALENDARIUM]. Części dokumentów nie znamy

Konsultacje w sprawie ACTA były tajne. Dotąd nie ujawniono części dokumentów, a organizacje pozarządowe - wbrew zapewnieniom ministra Zdrojewskiego - były od nich odcięte - dowodzi ISOC, jedna z ważniejszych organizacji wypowiadających się w sprawie ACTA. Prezentujemy - za ISOC - szczegółowe kalendarium jak nie doszło do konsultacji.

Brak jawności wszystkich dokumentów, to też jeden z głównych powodów, dla których najważniejsze organizacje broniące wolności w sieci nie pojawią się dziś na debacie u premiera. Wskazują one, że w świetle kontrowersji, jakie narosły wokół tematu ACTA, warunkiem niezbędnym do prowadzenia tej debaty w sposób uczciwy, jest jej pełna jawność i otwartość.

Z ostatniej chwili : - Mija właśnie termin na odpowiedź na wniosek o dostęp do informacji publicznej, który ISOC Polska złożyło w sprawie ACTA - napisał przed godz. 13 na Twitterze Piotr Waglowski (autor serwisu Vagla.pl), specjalista w dziedzinie prawa internetu.

 

ISOC Polska: Zarzucamy rządowi brak jawności i dowodzimy, że mamy rację

- Podmiotów, stron i osób, które uzyskały informacje, było w sumie ok. 100. Były to także instytucje zrzeszające internautów, można nawet powiedzieć, że one dwa lata temu jako pierwsze uzyskały informacje o tym, że rozpoczynamy prace, że na stronie Komisji Europejskiej dostępny jest dokument ACTA - mówił minister Zdrojewski w rozmowie z PAP . Do jego kilkukrotnych wypowiedzi odnosi się ISOC.

- Minister Zdrojewski oraz niektórzy posłowie koalicji rządzącej wielokrotnie zapewniali w ostatnich dniach, że zarzuty o brak jawności procesu negocjacyjnego ACTA są nieprawdziwe, a krytyka procesu konsultacji społecznych bezpodstawna. W wypowiedziach dla mediów pojawiły się też zapewnienia, że odbyły się konsultacje z organizacjami pozarządowymi, a ministerstwo kultury nie otrzymało żadnych uwag sugerujących kontrowersyjność tej umowy - pisze fundacja ISOC, która jest jedną z ważniejszych organizacji wypowiadających się w sprawie ACTA.

- Jako środowisko, które formułuje powyższe zarzuty, czujemy się w obowiązku ustosunkować się do tych stwierdzeń - piszą władze fundacji i dowodzą krok po kroku, że od 2008 r. fundacja podnosiła temat kontrowersji dotyczących umowy, i zagrożeń jakie ona niesie. Od 2009 r. domagała się ujawnienia dokumentów z prac. Przez ten czas mogła się opierać jedynie na przeciekach - pochodzących m.in. z WikiLeaks . Strona rządowa informacji nie udzielała, a dodatkowo odmawiała prośbom o udostępnienie informacji publicznych.

ISOC opublikował szczegółowe kalendarium zdarzeń dotyczących ACTA. Wynika z nich, że rozmaite organizacje prosiły o dostęp do danych odnośnie umowy. Ministerstwo Kultury odmawiało dwukrotnie - w maju 2010 r. minister Zdrojewski osobiście zdecydował o odmowie udostępnienia danych w odpowiedzi na interpelacje poselską, która już w tytule zwraca uwagę na zagrożenia dla wolności Internetu - piszą członkowie ISOC.

Premier powiedział, że zareaguje. Nie zrobił nic

- Na problemy z uzyskaniem jakichkolwiek informacji dotyczących prac nad ACTA wskazywaliśmy wielokrotnie, dobitnie zwracając na to uwagę podczas spotkania premiera ze organizacjami pozarządowymi 18 maja 2011 roku. Premier wówczas odpowiedział, że jeszcze tego samego dnia zajmie się tą sprawą i że jest przekonany, że nie będzie problemu z udostępnieniem tych dokumentów - informuje Internet Society Polska. - Dokumenty będące w posiadaniu strony polskiej pozostają niejawne mimo, że istnieje obawa, że zgodnie z art. 32. Konwencji Wiedeńskiej z 1969 r. o prawie traktatów, dokumenty te stanowią podstawę do rozstrzygania niejasności w treści umowy.

- Nie możemy zaakceptować stanowiska Rządu, który uznaje przeprowadzenie rozmów wyłącznie z organizacjami reprezentującymi jedną stronę za wystarczające i zgodne z duchem konsultacji społecznych - pisze ISOC Polska. Jak dodaje, umowa nie była konsultowana także z instytucjami wewnątrzrządowymi - Urzędem Komunikacji Elektronicznej, GIODO czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Pospolite ruszenie przeciw ACTA, cała Polska protestuje [WIDEO]>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM