Nowy protest lekarzy? "DGP": jutro głosowanie Naczelnej Rady Lekarskiej

PRZEGLĄD PRASY. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" jutro (10.02) Naczelna Rada Lekarska będzie głosować nad rekomendowaniem lekarzom, by nie podpisywali po 1 lipca umów z NFZ na realizację recept, jeśli w umowach znajdą się postanowienia o karach.

Uchwała NRL ma dotyczyć lekarzy mających własną praktykę. Gazeta pisze, że pomysł kolejnej akcji protestacyjnej powstał w związku z wchodzącą dziś nowelizacją ustawy refundacyjnej. Został z niej wykreślony zapis o karach dla lekarzy za złe wypisanie recept, jednak NFZ będzie mógł nadal karać przychodnie i szpitale oraz lekarzy z prywatną praktyką.

Lekarzy zatrudnionych w przychodniach i szpitalach samorząd lekarski zamierza wezwać, by składali wypowiedzenia zmieniające umowy o pracę w taki sposób, by do ich obowiązków nie należało wypisywanie recept. Jak wskazują eksperci prawa pracy, pomysł ten jest mało realny, jednak NRL nawet jeśli nie podejmie uchwały, będzie nadal wywierał presję na resort zdrowia, by zmienić zasady refundacji. Samorząd lekarski chce, by lekarz nie musiał się w ogóle zajmować określaniem stopnia refundacji.

Tajemnica antarktycznego jeziora. Co kryją wody Wostoku?>>

DOSTĘP PREMIUM