Kim jest nagrodzony Polak? 26-latek ze Szczecina [ZOBACZ JEGO ZDJĘCIA]

Tomasz Lazar, 26-letni niezależny fotograf, został wyróżniony na tegorocznym World Press Photo. - Byłem na warsztatach fotograficznych w Nowym Jorku, gdy dowiedziałem się o manifestacjach na Wall Street. Po zakończeniu warsztatów postanowiłem wrócić do Stanów i dokumentować protesty - opowiada Tomasz Lazar portalowi Gazeta.pl

Czarno-białe zdjęcie Tomasza Lazara, na którym policjanci prowadzą aresztowaną kobietę z ruchu Occupy Wall Street otrzymało drugą nagrodę międzynarodowego konkursu World Press Photo 2012 w kategorii "Ludzie w wydarzeniach (zdjęcia pojedyncze)".

"Stany Zjednoczone Długu"

- To zdjęcie należy do cyklu o protestach na Wall Street, który nazwałem "United States of Debt" (Stany Zjednoczone Długu). To konkretne zrobiłem w czasie manifestacji na Harlemie, kiedy protestujący blokowali wejście do komisariatu policji. Wtedy też zaczęły się aresztowania. Policjanci usuwali protestujących, bo stwierdzili, że manifestanci mają prawo do protestu, ale nie blokady wejścia na komisariat - opowiada portalowi Gazeta.pl Tomasz Lazar.

Dodaje, że w cyklu "United States of Debt" można zobaczyć inne momenty protestów ruchu Occupy Wall Street. - Między innymi są tam zdjęcia maklerów odgrodzonych specjalnymi barierkami, które mają ich chronić przed atakami protestujących - mówi Lazar.

Zaczęło się od warsztatów w Nowym Jorku

- O sprawie protestów Occupy Wall Street dowiedziałem, gdy pojechałem do Nowego Jorku na kilkudniowe prestiżowe warsztaty Eddie Adams Workshops. Co roku zapraszana jest tam setka fotografów z całego świata. Po zakończeniu warsztatów stwierdziłem, że chcę wrócić do Nowego Jorku i dokumentować te protesty - mówi Lazar. Dodaje, że nagroda międzynarodowego konkursu World Press Photo jest dla niego ogromnym wyróżnieniem. - To pierwsza tak poważna nagroda - przyznaje. Lazar opowiada, że na co dzień zajmuje się reportażem, robi też zdjęcia na prywatne zamówienia. - W tej chwili też studiuję na pierwszym roku w Instytucie Kreatywnej Fotografii w czeskiej Opawie - mówi.

Główna nagroda World Press Photo dla Hiszpana

Główną nagrodę w 55. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year 2011. zdobył fotograf "New York Timesa", Hiszpan Samuel Aranda. Zwycięskie zdjęcie przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie.

World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Po ogłoszeniu wyników, co roku ekspozycja zdjęć laureatów konkursu objeżdża w formie wystawy 40 państw. Fotografowie startują w kilkunastu kategoriach, m.in. zdjęcie roku, wydarzenia, ludzie, sport, życie współczesne, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka, natura. Obejmują one fotografie pojedyncze i serie (reportaże).

* Tomasz Lazar - urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Studiował informatykę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym. Jego zdjęcia otrzymały wiele polskich nagród oraz wyróżnienia na międzynarodowych konkursów fotograficznych m.in. Los Angeles i Cannes. Swoje zdjęcia publikuje na stronie Tomasz Lazar Photography i na blogu "noThing special"

World Press Photo 2012. Zobacz nagrodzone zdjęcia >>

DOSTĘP PREMIUM