Alkohol w sprzedaży tylko przez osiem godzin? "Polska akceptuje bez zastrzeżeń"

- Już w kwietniu Bruksela może wprowadzić przepisy ograniczające handel alkoholem na wzór Skandynawii. Sklepy monopolowe otwarte byłyby przez osiem godzin - napisał "Dziennik. Gazeta Prawna".

Światowa Organizacja Zdrowia proponuje, by sklepy z alkoholem były prowadzone wyłącznie przez państwo, w dodatku tylko na obrzeżach miast i otwierane na osiem godzin dziennie. Wykluczona będzie też reklama alkoholu. Rozwiązania zostały zaakceptowane przez wszystkie kraje europejskie podczas polskiej prezydencji w UE. Jak napisał dziennik , resort zdrowia akceptuje dokument bez zastrzeżeń.

"Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia..."

- Konsultowaliśmy ten dokument i nie zgłaszaliśmy do niego żadnych uwag. Tym samym uznaliśmy, że wszelkie strategie i działania zmierzające do ograniczenia szkód związanych ze spożyciem alkoholu powinny być rekomendowane do wprowadzenia w państwach europejskich - napisała gazecie rzecznik resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek.

"Jednak przyjęcie tego dokumentu nie zmusza państw UE do bezwzględnego wprowadzenia proponowanych rozwiązań. To jednak marna pociecha, istnieje bowiem realna obawa, że wkrótce założenia dokumentu staną się obligatoryjne dla wszystkich krajów członkowskich UE. Wszystko przez Komisję Europejską, która wczesną wiosną ma zacząć opracowywać projekt nowej strategii w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych", napisał dziennik.

Polska w tajnej korespondencji Thatcher, Cartera i Reagana: "Komunizm tu nie pasuje"

TOK FM PREMIUM