Koniec antysemickiej legendy? Arcybiskup deklaruje: Będą specjalne tabliczki

"Freski o antysemickiej wymowie w poznańskich kościołach powinny zostać opatrzone informacyjnymi tabliczkami odkłamującymi historię - deklaruje abp Stanisław Gądecki" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Parę dni temu "Gazeta" napisała o wznowieniu książki "Najświętsze trzy Hostie" Mieczysława Noskowicza z 1926 r., która opisuje poznańską legendę z 1399 r.

Według niej Żydzi sprofanowali trzy hostie, które odnaleziono później na łąkach nad Wartą i w tym miejscu ufundowano sanktuarium Bożego Ciała. W domu przy ul. Żydowskiej, gdzie w piwnicy miało dojść do świętokradczego czynu, wybudowano inne eucharystyczne sanktuarium. Teraz jest tam kościół pod wezwaniem Najświętszej Krwi Jezusa.

Reprint antyżydowskiej książki nie został opatrzony jakimkolwiek komentarzem, a proboszcz parafii Bożego Ciała zorganizował w kościelnej salce jej promocję i sprzedaż. Od promocji odcięła się poznańska kuria. Po naszych artykułach historyk prof. Anna Wolff-Powęska zapewniła, że poznańska legenda nie ma podstaw historycznych, jest powieleniem podań krążących w średniowieczu po miastach zachodniej Europy.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej" .

TOK FM PREMIUM