Wnioski zakonów i parafii rozpatrywane "na tak" po kilka razy. Miliony strat po pracach Komisji Majątkowej

Komisja Majątkowa przyznała zakonom i parafiom o kilkaset rekompensat więcej, niż one same złożyły wniosków. Były wnioski, które Komisja rozpatrywała "na tak" po kilka razy! Akta 57 spraw zniknęły - to wnioski z rządowego raportu z pracy Komisji Majątkowej, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".

Komisja Majątkowa przez 22 lata rozpatrywała roszczenia instytucji Kościoła katolickiego. Archiwum Komisji na polecenie Donalda Tuska badali prawnicy z działu kontroli kancelarii premiera. Kancelaria odmówiła ujawnienia raportu. Dziennikarzom udało się jednak do niego dotrzeć. Był w aktach sprawy przeciwko członkom Komisji podejrzanym o korupcję i działanie na szkodę skarbu państwa.

53 strony raportu: straty skarbu państwa i niespotykany bałagan

Śledztwo prokuratury i CBA sprawiło, że rząd rok temu rozwiązał Komisję. 53-stronicowy raport to opis strat skarbu państwa i niespotykanego bałaganu. Dokumenty Komisji istniały wyłącznie w formie papierowej. Nie rejestrowano dat złożenia wniosku przez parafie czy zakony. Nie było informacji o roszczeniach, sposobie i czasie ich zaspokojenia, wartości przekazanych gruntów. Jeden wniosek bywał rozpatrywany kilkakrotnie, rekord to 15 rozstrzygnięć w jednej sprawie!

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM