Odra grozi wylaniem. Tragedia z 1997 i 2010 może się powtórzyć - alarmuje NIK

W dorzeczu Odry wciąż może powtórzyć się tragedia z 1997 lub 2010 roku. ?Program dla Odry 2006? jest realizowany ze znacznymi opóźnieniami - podała dziś Najwyższa Izba Kontroli. Według NIK stan blisko połowy wałów jest fatalny, a od ostatniej kontroli w 2007 roku zmieniło się niewiele

"To co dotychczas udało się zrealizować w ramach "Programu dla Odry 2006", ma tylko miejscowo przyczynić się do ograniczenia strat wyrządzanych przez powodzie, a nie zwiększyć ogóle bezpieczeństwo mieszkańców terenów znajdujących się w sąsiedztwie drugiej największej rzeki w Polsce" - napisał w oświadczeniu rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Niemal połowa wałów w stanie fatalnym...

Rzecznik Izby wskazał, że niemal żadne z założonych przez program zadań nie zostało zrealizowane zgodnie z planem. Jak wylicza, nie rozpoczęto nadal kluczowych inwestycji, w tym m.in. budowy zbiorników Racibórz, Wielowieś Klasztorna, Kamieniec Ząbkowicki oraz modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Opóźnienia mają wynikać np. z tego, że ze środków przeznaczonych na program finansuje się inne prace.

Podczas kontroli regionalnych zarządów gospodarki wodnej okazało się, że z 3,5 tys. km wałów aż 1,6 tys. km znajduje się w złym lub fatalnym stanie. "W dodatku cztery spośród dziesięciu administrujących wałami zarządów nie miały pełnych informacji na ten temat, bo nie przeprowadzały wymaganych prawem okresowych kontroli" - dodaje Piotr Biedziak.

...a te, które zmodernizowano, przeciekają

Co więcej, według kontrolerów NIK nawet w przypadkach inwestycji zrealizowanych do końca nie udało się osiągnąć zamierzonych efektów - inwestycje te nadal nie chronią mieszkańców przed powodzią. Np. zbiorników Krynka i Włodzienin nie można eksploatować z powodu przeciekania.

"Program dla Odry" realizowany jest m.in. dzięki pożyczkom z Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy. Jak podaje NIK, tylko w latach 2007-2010 obsługa tych pożyczek kosztowała Polskę niemal 9 mln zł.

600 ofiar mrozów w Europie. Śnieg na Lazurowym Wybrzeżu i Majorce [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM