Stanowisko ws. ACTA? RPO ma - przedstawi we wtorek

Rzecznik Praw Obywatelskich ma już stanowisko w sprawie podpisania przez Polskę umowy ACTA. Prof. Irena Lipowicz przedstawi je jednak dopiero jutro. Czekała, by wysłuchać argumentów podczas dzisiejszej debaty na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Jeszcze dziś podpiszę to stanowisko, ale chcę wysłuchać debaty- mówiła prof. Lipowicz przed spotkaniem

Podczas debaty prof. Lipowicz stwierdziła, że deklaracja premiera dotycząca wycofania z poparcia dla ACTA jest ważna, bo uspokoiła sytuację. - Stanowisko premiera jest niezwykle ważnym i odważnym krokiem - dodaje prof. Lipowicz. RPO przypomina, że 29 lutego odbędą się warsztaty na temat ACTA w Komisji ds. Handlu, a 1 marca odbędzie się posiedzenie, które może zadecydować, czy tekst będzie przesłany do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. - Jest rzeczą ważną, że to jest umowa mieszana i nawet jeśli Polska jej nie przyjmie, a przyjmie Unia Europejska, to będzie nas w tym zakresie wiązała - tłumaczy prof. Lipowicz.

RPO jutro o 13.30 zamierza zorganizować konferencję prasową, wcześniej przekaże swoje stanowisko kancelarii prezydenta. Z prośbą do RPO o ocenę sytuacji związanej z ACTA zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski.

DOSTĘP PREMIUM