Raport zabezpieczeń stron rządowych: Dziurawe jak sito
Jak informuje TOK FM, w sumie w ciągu ostatniego roku zespół skontrolował niemal sto witryn należących do podmiotów administracji publicznej i znalazł w nich aż ponad tysiąc błędów w zabezpieczeniach. Co więcej, niemal co trzeci z nich został określony jako luka o wysokim, bądź bardzo wysokim poziomie zagrożenia.
Jak można przeczytać w raportach CERT, w tej grupie przeważały błędy typu Cross Site Scripting, Blind SQL Injection oraz SQL Injection. - Tego typu luki najczęściej służą do przejęcia kontroli nad stroną, czyli np. do podmiany strony bądź też do przejęcia praw administracyjnych nad serwerem, który taką stronę udostępnia - tłumaczy w rozmowie z TOK FM specjalista ds. bezpieczeństwa IT dr Aleksander Poniewierski z Ernst&Young.
Zdaniem eksperta skala zjawiska powinna już niepokoić: - Liczba błędów na tych witrynach pokazuje, że problem istnieje. Wynika on przede wszystkim z braku strategii zabezpieczenia witryn czy systemów administracji państwowej, a po drugie z braku egzekwowania takiego zabezpieczenia.
Zamiast premiera - Baśka
Taką strategię zabezpieczeń ministrowie właśnie przygotowują - skłoniły ich do tego dopiero styczniowe ataki na rządowe strony. W ramach protestów przeciwko ACTA osoby identyfikujące się ze środowiskiem Anonymous blokowały dostęp do witryn wielu resortów i urzędów.
Grupa podpisująca się jako Polish Underground 23 stycznia włamała się natomiast na serwis Kancelarii Premiera. Podmienili zawartość strony. Umieścili tam nagranie ze słynną Baśką z "Baśka blog". Na stronie pojawił się też dotychczasowy login i hasło do serwisu: admin i admin1.
Sam opisywany wyżej audyt nie ma związku z ostatnimi atakami. CERT.GOV.PL prowadzi go cyklicznie. Zespół funkcjonuje w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW.
Jak możemy przeczytać na stronie rządowego CERT-u, jego podstawowym zadaniem jest zapewnianie i rozwijanie zdolności jednostek organizacyjnych administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej do ochrony przed cyberzagrożeniami, ze szczególnym uwzględnieniem ataków ukierunkowanych na infrastrukturę obejmującą systemy i sieci teleinformatyczne, których zniszczenie lub zakłócenie może stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi, dziedzictwa narodowego oraz środowiska w znacznych rozmiarach, albo spowodować poważne straty materialne, a także zakłócić funkcjonowanie państwa.
Polak zwróci portfel? "Tylko jak widzi komu wypadł" [PROWOKACJA TOKFM.PL] >>
Zobacz 10 najbardziej poszukiwanych przestępców w Polsce [ZDJĘCIA] >>
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
"Franciszkańska 3". Przewodniczący KRRiT wszczyna postępowanie w sprawie reportażu TVN
-
Wolał iść do więzienia niż ogrzewać dom. Poszukiwany 52-latek sam zadzwonił na policję
- Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
- Jarosław Kaczyński dziękuje Bogu za Jana Pawła II w liście do członków PiS
- Puchar Świata w Planicy. Żyła pokazał, na co go stać
- Pijany kierowca wjechał w budynek stacji benzynowej. Miał zakaz prowadzenia pojazdów
- Turniej WTA w Miami - porażka Linette w półfinale debla