Przyciągnąć ludzi do Kościoła - warszawscy księża ruszą w miasto

Hierarchowie diecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej są tak zaniepokojeni odpływem wiernych z kościołów, że organizują akcję misyjną. "Misja Warszawy" obejmie uniwersytety, akademiki, a nawet puby - podaje "Gazeta Wyborcza". Księża mają rozmawiać z ludźmi, urządzać dyskusje, happeningi. Inaczej ludzi w kościołach będzie coraz mniej.

"To pierwsza tego typu akcja w polskim Kościele na tak dużą skalę. Będą w nią zaangażowani proboszczowie parafii i świeccy z katolickich wspólnot. Podobne akcje odbyły się już w Paryżu, Brukseli, Budapeszcie, Lizbonie i Wiedniu" - czytamy w "Gazecie".

Księża chcą trafić do kilku grup, m.in. rodziców dzieci pierwszokomunijnych (wykorzystując ich wizyty w kościołach z dziećmi), studentów (poprzez odwiedzanie uczelni, akademików, a nawet pubów) i niepraktykujących.

Dlaczego Kościół warszawski uznał, że to konieczne? Bp Piotr Jarecki mówił wczoraj otwarcie: - Obserwujemy niepokojące tendencje. Nieco spadł odsetek ludzi praktykujących, spory procent dzieci pierwszokomunijnych po raz kolejny idzie do komunii dopiero po roku. To samo z bierzmowaniem, bo jaki procent prowadzi później życie sakramentalne?

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

TOK FM PREMIUM