Podatnik zapłaci za Komisję Majątkową? Szykuje się proces. A Kościół wciąż chce odszkodowań

- Rok po rozwiązaniu Komisji Majątkowej instytucje Kościoła są w ofensywie. W sądach - wynika z danych Prokuratorii Generalnej - jest ponad 120 spraw, które są kontynuacją tych z komisji. To sprawy, w których nie uzgodniła ona orzeczenia albo nie zaspokoiła apetytów - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

Zakony, parafie domagają się nieruchomości lub odszkodowań liczonych w setkach milionów. Na przykład Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Vincenta a Paulo za nieruchomości utracone przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie żąda rekordowych 238,5 mln zł!

Ale skutki działań komisji doczekały się już sądowych protestów. Powiat kłodzki walczy o odszkodowanie za zamek zabrany mu przez Komisję Majątkową. - Jeśli wygramy, rozwiąże się worek z pozwami - mówi Krzysztof Baldy z kłodzkiego starostwa. Powiat chce, by skarb państwa wypłacił 30,155 mln zł odszkodowania za XIX-wieczny zamek nad Szczytną w Kotlinie Kłodzkiej. Zamek w PRL zmieniono w dom pomocy społecznej. Leczy się w nim ponad stu niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, niektórych przyjęto tu jeszcze jako dzieci. Opiekuje się nimi 70 pracowników, też mieszkają na zamku. - Co mam z nimi zrobić, wysiedlić? - pyta Krzysztof Baldy. Kwota odszkodowania to równowartość ceny działki i wzniesienia nowego domu pomocy społecznej.

Państwowo-kościelna komisja w 22 lata zwróciła instytucjom Kościoła katolickiego blisko 500 budynków zagrabionych w PRL, jako rekompensatę oddała 66,5 tys. ha gruntów i wypłaciła 143 mln zł odszkodowań. Od lat narastały wątpliwości co do zgodności jej działań z prawem. W ubiegłym roku posypały się śledztwa. W lutym 2011 roku komisja została rozwiązana.

Więcej na ten temat pisze "Gazeta Wyborcza" .

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM