"Rok po rozwiązaniu Komisji Majątkowej Kościół dalej zaciekle walczy z naszym państwem"

- Zupełnie nie sprawdziły się zapowiedzi, że rozwiązanie Komisji Majątkowej daje samorządom jakieś szanse na odzyskanie majątku. A dalej Kościół zaciekle walczy z naszym państwem - powiedział w TOK FM Bogdan Wróblewski z "Gazety Wyborczej".

"Rok temu w atmosferze skandalu rozwiązano Komisję Majątkową. Ale przedstawiciele Kościoła w ponad 120 procesach domagają się wciąż nieruchomości bądź odszkodowań liczonych w setkach milionów" - pisze w swoim tekście w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Bogdan Wróblewski. Dziennikarz był gościem Anny Laszuk w Komentarzach Radia TOK FM.

Co się zmieniło przez ten rok nieistnienia Komisji? - Zupełnie nie sprawdziły się zapowiedzi, że rozwiązanie Komisji Majątkowej da jakieś szanse samorządom na odzyskanie majątku, który uważają za zabrany im nieprawnie czy z naruszeniem prawa przez Kościół mocą orzeczeń Komisji Majątkowej - powiedział w TOK FM Bogdan Wróblewski z "Gazety Wyborczej".

Komisja Majątkowa bis?

Dziennikarz podkreślił, że sytuacja prawna jest bardzo skomplikowana. - Odkręcenie procesów prawnych jest bardzo trudne - mówił. - Ale jeszcze jest historia bis. Kiedy rozwiązywano Komisję Majątkową, w ustawie znalazł się przepis, który mówi, że postępowania sporne, niezakończone przechodzą z komisji do sądów. Okazuje się, że kościoły zaciekle walczą dalej z naszym państwem. Bardziej o odszkodowania niż o zwrot tych nieruchomości. Za te odszkodowania zapłaci oczywiście skarb państwa, czyli my - zaznaczył Wróblewski. - Starosta kłodzki bardzo zręcznie nazywa całą historię Komisji Majątkowej "niebytem prawnym" - dodał dziennikarz.

Najbogatsi Polacy: Kulczyk, Czarnecki, Sołowow..., a na miejscu 11. - Tomasz D. >>

DOSTĘP PREMIUM