Wracają tajne więzienia. AI domaga się wyjaśnienia. "Śledztwo nie jest przejrzyste"

Amnesty International twierdzi, że w Polsce były tajne więzienia CIA i wzywa nasz kraj do wyjaśnienia tej sprawy. Zdaniem tej międzynarodowej organizacji postępowanie prokuratorskie nie jest prowadzone w sposób przejrzysty, a wiele spraw jest ukrywanych za tajemnicą państwową

Amnesty International oczekuje również wyjaśnień od prokuratora generalnego, który zdecydował o zmianie prokuratora prowadzącego postępowanie. Julia Hall, ekspert AI do spraw walki z terroryzmem, uważa, że oznacza to spowolnienie postępowania i opóźnienie jego zakończenia.

Wątek polski w sprawie więzień CIA wskazali dwaj więźniowie Guantanamo: Abu Zubaydah oraz Abd al-Nasri. Obydwaj byli przetrzymywani przez CIA przez prawie cztery lata. Według ich zeznań podczas przesłuchań byli bici i podtapiani w wodzie. Obydwaj utrzymują, że w latach 2002 i 2003 byli przetrzymywani w Polsce.

Amnesty International uważa, że postępowanie prokuratorskie w tej sprawie odbiega od standardów międzynarodowych. Oczekuje, że polski rząd ujawni, jakie działania podjęto, by temu zapobiec.

Wstrząsający raport. W Indiach dziennie z niedożywienia umierają 3 tys. dzieci >>

DOSTĘP PREMIUM