Do sieci wyciekły dane studentów ze Szczecina

Dane 1,5 tysiąca studentów Akademii Morskiej w Szczecinie - imiona i nazwiska, adresy e-mailowe, hasła i numery telefonów - wyciekły do sieci w weekend. Policja podejrzewa atak hakerów.

Rzeczniczka uczelni Katarzyna Opalińska apeluje do studentów o zmianę swoich haseł, szczególnie jeśli wykorzystywali jedno hasło do logowania się w kilku miejscach, jednocześnie uspokaja - nie był to atak na serwery uczelni, dane wrażliwe, takie jak PESEL, adresy zamieszkania czy numery kont, są bezpieczne, zaatakowane zostały serwery zewnętrznej firmy, z którą współpracujemy - wyjaśnia Opalińska w rozmowie z reporterem TOK FM.

Upublicznione zostały dane ponad 1500 osób, obecnych studentów, ale także absolwentów uczelni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zostały zaatakowane serwery w Kanadzie.

"Więcej pytań niż odpowiedzi"

Zachodniopomorska policja ustala, czy na pewno był to atak hakerów, czy może sieć była niezabezpieczona i każdy mógł bez trudu skopiować dane studentów. - W tej chwili mamy więcej pytań niż odpowiedzi - przyznaje mł asp. Tomasz Ałanowski.

Studenci, z którymi udało nam się porozmawiać, wydają się niewzruszeni całym tym zamieszaniem. - Ale to ponoć starszych roczników dotyczy - uśmiecha się student I roku. - Ja tam nie mam internetu - śmieje się inny. - A to chyba nic się nie stało tak naprawdę - bagatelizuje kolejny.

Za atak na serwery i upublicznienie danych osobowych grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

DOSTĘP PREMIUM