Jest lista zakładów, które wykorzystywały sól odpadową

Jest już pierwsza lista prawie 40 zakładów, które kupowały sól odpadową i wykorzystywały ją w produkowanych wyrobach. Sporządziło ją CBŚ. Są to przede wszystkim zakłady mięsne i piekarnie. Policja z uwagi na prowadzone śledztwo nie chce ujawniać nazw tych firm. Zakład Medycyny Sądowej orzekł jednak, że nie jest w stanie określić, czy sól jest szkodliwa i sprawę przekazuje innym. To może wydłużyć sprawę.

Śledztwo w sprawie afery solnej zostało wszczęte po zawiadomieniu dziennikarzy TVN. Przez ostatnie kilka miesięcy sprawą zajmowali się równocześnie reporterzy i policjanci. W ostatnią sobotę prokuratura stawiała zarzuty pięciu podejrzanym. Chodzi o handel solą przemysłową, która była wykorzystywana, jako sól spożywcza.

Jak poinformował Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji, chodzi o zakłady głównie z terenów Wielkopolski i Dolnego Śląska. Zastrzegł też, że niezależnie od pracy śledczych swoje dochodzenie prowadzą służby sanitarne i weterynaryjne. - Oczekujemy na informacje o ewentualnej szkodliwości tej soli - powiedział Borowiak.

Poznański powiatowy sanepid na przykład rozpoczął dziś kontrolę prawie 400 firm i sklepów, które mogły sprzedawać skażoną solą żywność (oczywiście nieświadomie). Z kolei prokuratura i policja zleciły już Zakładowi Medycyny Sądowej w Poznaniu badania próbek pobranych z hurtowni pakujących sól odpadową przemysłową.

Ten jednak orzekł, że materiał, który otrzymali biegli jest niewystarczający, by cokolwiek mogli orzec. - Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu wskazali dwie instytucje, które mogą się podjąć specjalistycznych badań chemicznych (policja nie ujawnia ich). - Ta sugestia - mówi Andrzej Borowiak, zostanie przekazana prokuraturze i wkrótce możemy się spodziewać decyzji w tej sprawie - mówi rzecznik wielkopolskiej policji.

Zobacz wideo

Jak nie dać się oskubać w sklepie? 7 sposobów na wyciąganie od nas kasy [WIDEO] >>

DOSTĘP PREMIUM