Fundusz Kościelny do likwidacji? "A jakie zastępstwo?" Będą się zastanawiać

W połowie marca Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zajmie się projektem zmiany przepisów ws. płacenia przez Kościoły składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej.

Jak zapowiadał w TOK FM Michał Boni, szef resortu administracji i cyfryzacji, takie propozycje zostaną przesłane w oficjalnym dokumencie do wszystkich stron w przyszłym tygodniu. Projekt przewiduje, że to Kościoły same będą płaciły składki za duchownych.

Będą rozmawiać

- Podczas tego posiedzenia Komisji na pewno będą zgłoszone wnioski o kolejne analizy, być może powołamy też grupę roboczą - deklaruje Michał Boni. - Powinniśmy rozmawiać, po to żeby wyjaśnić wszystkie aspekty sprawy związanej z usamodzielnieniem płacenia składek ubezpieczeniowych przez Kościoły i wyznania - dodaje szef MAC.

Wcześniej o taką dyskusję, ale nie na forum publicznym, zaapelował warszawski metropolita kard. Kazimierz Nycz.- Spodziewam się, że będzie to przedmiotem rozmów, ale nie chcę podejmować dyskusji na forum publicznym - zastrzega hierarcha.

''Rząd może likwidować Fundusz Kościelny. Nie trzeba na to zgody duchownych'' [KOMENTARZ]

Ale co w zamian?

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim exposé premier Donald Tusk. - Nie myślę tu polemizować z kimkolwiek w tej kwestii. Nawet jeśli pada słowo "likwidacja", to pojawia się od razu pytanie: jak wygląda sprawiedliwe zastąpienie tego podmiotu zlikwidowanego - dodaje kardynał Nycz.

Strona kościelna uważa, że Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany. Do tej pory rząd nie prowadził konsultacji z episkopatem w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego, który jest zasilany z budżetu państwa.

"Dziś Fundusz Kościelny jest czystą dotacją ze Skarbu Państwa">>

Skąd się wziął fundusz?

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz skarbu państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych.

Na fundusz kościelny daję się za mało? [BLOG]

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM