Taśmy PKP z katastrofy. Dyżurni byli pewni, że puścili pociągi prawidłowo

Dyżurni ruchu z miejscowości Starzyny i Sprowa byli przekonani, że puścili oba pociągi prawidłowo - informuje RMF FM. Radio dotarło do nagrań rozmów dyżurnych. Z nagrań wynika, że dyżurny ze Starzyn wiedział, że musi iść przestawić ręcznie zwrotnicę. Według prokuratury nie zrobił tego. Wciąż nie wiadomo, dlaczego.

Czujność obydwojga dyżurnych została prawdopodobnie uśpiona dlatego, że oboje byli przekonani, iż zrobili wszystko tak, jak należy - dowiedziało się RMF FM od jednego z prokuratorów znających sprawę. Według niego najprawdopodobniej dlatego nie zrobili nic, by zatrzymać pociągi - powiedział śledczy w rozmowie z RMF FM. Przypomniał, że takie możliwości daje choćby system odcięcia prądu w trakcji elektrycznej.

"Muszę iść przestawić zwrotnicę ręcznie"

Z rozmowy dyżurnych, do której dotarli reporterzy RMF FM, wynika, że zarówno Andrzej N., dyżurny ze Starzyn, jak i jego koleżanka z sąsiedniej stacji w Sprowej wiedzieli, iż w Starzynach nie działa zdalne sterowanie zwrotnicą. Na nagraniu słychać, jak Andrzej N. mówi, że musi iść i przestawić ją ręcznie.

Niedługo później jego koleżanka wywoływała go przez radio - bez skutku. Jak zeznała potem w prokuraturze, była przekonana, że N. właśnie w tym czasie wyszedł przestawić zwrotnicę. Zaczęła się niepokoić, gdy po mniej więcej siedmiu minutach (tyle czasu zajmuje pociągowi przejazd pomiędzy obiema stacjami) nie zobaczyła świateł nadjeżdżającego z Warszawy składu InterRegio.

Gdzie tkwi przyczyna katastrofy?

Częstochowska prokuratura stwierdziła, że system ręczny zwrotnicy na posterunku Starzyny był sprawny. - I nic nie świadczy o tym, że dyżurny ruchu go wykorzystał - mówił prokurator Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury. Co zatem wydarzyło się w sobotę przed 21 na szlaku Starzyny - Sprowa? Kto popełnił błąd? Czy była awaria zwrotnicy? Portal Rynek-kolejowy.pl przedstawił dokładną kolejność zdarzeń , które doprowadziły do czołowego zderzenia pociągów IR "Matejko" i TLK "Brzechwa". Jednak i z tej analizy nie wynika ostatecznie, kto i na jakim etapie popełnił błąd, i czy był to błąd człowieka, czy maszyny.

Zobacz wideo

Katastrofa pociągów. Lotnicze zdjęcia tragicznego wypadku>>

TOK FM PREMIUM