Jednym głosem krytykują Manifę: - Drogie panie, nie idźcie tą drogą [KOMENTATORZY]

Manifa rozczarowała komentatorów Poranka Radia TOK FM. I nie tylko ze względu na niezbyt dużą liczbę uczestników. - Kwestia finansowania Kościoła w Polsce nadal jest problemem. - Po raz pierwszy Manifa była szczuciem na jakąś grupę społeczną - mówił Łukasz Lipiński z "GW". - Jaką szansę mają feministki w przelicytowaniu Palikota w antyklerykalizmie? - pytał Michał Szułdrzyński z "Rz". I apelował: - Drogie panie nie idźcie tą drogą.

Najłagodniej taktykę feministek ocenił Łukasz Lipiński. Jak tłumaczył, trwająca dyskusja o takich sprawach, jak postanowienia Komisji Majątkowej czy przyszłość Funduszu Kościelnego, świadczy o tym, że Polacy widzą problemy w relacjach państwo-Kościół.

Ale wykorzystanie antyklerykalnych haseł przez Manifę to, jego zdaniem, nie był najlepszy pomysł. - Jak zobaczyłem zdjęcie zajawiające Manifę organizatorek przebranych za księży, to trochę estetycznie mnie to raziło. Nie podoba mi się taki sposób. Po raz pierwszy Manifa była szczuciem na jakąś grupę społeczną, opartym na budowaniu niechęci do Kościoła - ocenił.

Michał Szułdrzyński i Tomasz Machała uważają, że antyklerykalne hasła zniechęciły wiele osób do wzięcia udziału w manifestacjach.

- Feministki popełniły kardynalny błąd. Wydaje mi się, że w łonie Kościoła katolickiego jest dużo kobiet, które utożsamiają się z tzw. katolickim feminizmem, oraz sporo kobiet, które walczą o równe pensje i przedszkola. Bez tej niepotrzebnej antyklerykalnej ideologii - uważa publicysta "Rzeczpospolitej".

Zdaniem Machały z portalu Natemat.pl: "Manifa utraciła społeczny słych, wrzucania na transparenty najważniejszych spraw kobiet".

Palikot był pierwszy

Według Szułdrzyńskiego feministki nie ugrają zbyt wiele na antyklerykalizmie. - Jakie mają szanse w przelicytowaniu Janusza Palikota? Drogie panie, nie idźcie tą drogą - apelował.

I wytykał, że organizatorki Manify posługiwały się kłamstwami. - Opisaliśmy w "Rz" gazetkę wydaną przez Porozumienie Kobiet 8 Marca, gdzie padły tak absurdalne kwoty, z których wynikało, że państwo utrzymuje Kościół za kilka miliardów złotych - stwierdził Szułdrzyński.

Dlaczego wzięłam udział w manifie? Dla mnie to oczywiste, że miejsca bólu należy znieczulać [BLOG]>>

Antykościelne hasła na Manifie to przesada?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM