Instrukcji episkopatu daleko do ideału [PUBLICYŚCI]

Episkopat Polski zapowiedział walkę z pedofilią. Ale według Jana Ordyńskiego polscy duchowni wybrali ?drogę okrężną?. - W sprawach pedofilii trzeba zachowywać się zgodnie z przepisami prawa karnego. Jeśli biskup dowie się, że ksiądz dokonał obrzydliwych czynów, powinien zawiadomić policję - mówił i podkreślał, że na próżno szukać takiego zapisu w instrukcji przygotowanej przez episkopat.

W dokumencie nie ma zapisu zobowiązującego duchownych do powiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Choć Watykan - jak podkreśla "Gazeta Wyborcza" - nakazuje współpracę z organami ścigania.

- Dla mnie najbardziej przekonującym przekazem z wczorajszej konferencji prasowej byłoby jedno zadanie: że w sprawach pedofilii trzeba się zachowywać zgodnie z przepisami prawa karnego, a nie kościelnego. Duchowni powinni być traktowani jak inni obywatele, którzy dokonują obrzydliwych czynów - komentował Jan Ordyński.

I przypominał, że przecież w Polsce "prawo wymaga", aby osoby, które powzięły wiedzę na temat popełnienia przestępstwa, informowały o tym organy ścigania.

Nieśmiałe zmiany

Zdaniem Pawła Wrońskiego, instrukcja Episkopatu Polski pewnie nie powstałaby, gdyby do walki z pedofilią nie zabrał się na poważnie Watykan. - W przypadku polskiego Kościoła zmiany są nieśmiałe. Walka z pedofilią zawsze wydawała mi się maskowana - ocenił dziennikarz "Gazety Wyborczej". I przypomniał, jak w sprawie oskarżeń duchownych o pedofilię zachowywał się przewodniczący Episkopatu Polski. - Pamiętam jego postawę wobec sprawy księdza z Tylawy. Wtedy mówił, że jakiekolwiek oskarżenia o pedofilię są atakiem na polski Kościół - powiedział Wroński.

Kościół kolejny raz ogłosił otwartość. Jako kobieta mogę tylko prychnąć [BLOG]

Kościelna instrukcja nie przewiduje płacenia odszkodowań za czyny duchownych-pedofilów. Jak mówił abp Józef Michalik, "Kościół nie może się poczuwać do zobowiązań finansowych, odsyłamy do winowajcy".

22 dzieci zginęło. Tragiczny wypadek autokaru w Szwajcarii >>

DOSTĘP PREMIUM