Mafia próbowała sprzedać w Polsce fałszywe obligacje amerykańskie warte 100 mln dolarów

CBA zabezpieczyło fałszywe amerykańskie obligacje o wartości 100 milionów dolarów. W tej sprawie zatrzymano osiem osób z różnych krajów Europy. Jest to największa tego typu operacja CBA, w której przestępcy usiłowali wprowadzić w Polsce fałszywe obligacje o niespotykanej do tej pory wartości.
Zobacz wideo

Wśród zatrzymanych są dwaj Włosi, dwaj Ukraińcy, Mołdawianka i troje Polaków. - Funkcjonariusze CBA ujęli podejrzanych w województwie lubelskimi i małopolskim - informuje rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Zatrzymania przeprowadzili agenci ze specjalnej grupy realizacyjnej CBA przy wsparciu funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych.

- Przestępcy byli zaskoczeni i nie spodziewali się tak szybkiego i zdecydowanego działania CBA. W trakcie działań funkcjonariusze CBA zabezpieczyli fałszywe amerykańskie obligacje o wartości 100 milionów dolarów. Wszyscy zatrzymani trafią jeszcze dzisiaj do Prokuratury Okręgowej w Lublinie - informuje rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Gang współpracował z włoską mafią

Z ustaleń CBA wynika, że wszyscy zatrzymani byli członkami międzynarodowej grupy przestępczej. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy wiele wskazuje na to, że gang współpracował z włoską mafią. - Fałszywe obligacje wartości 100 mln dolarów chcieli sprzedać za kilkanaście mln złotych. Prawdopodobnie podróbki miały trafić na rynek europejski - dodał informator Polskiej Agencji Prasowej.

Według CBA to największa tego typu operacja przeprowadzona w Polsce i dotycząca podrobionych obligacji. W lutym bieżącego roku w Szwajcarii przechwycono rekordową liczbę fałszywych amerykańskich obligacji - były warte 6 bilionów dolarów. Sprawa wyszła na jaw podczas śledztwa dotyczącego włoskiej mafii. Obligacje odkryto w dodatkowym schowku znajdującym się w trzech skrytkach depozytowych w Zurychu.

Tabloidy nie dają zapomnieć o rodzicach Madzi. "Podążają za ciepłym śladem krwi"

TOK FM PREMIUM