Prawnicy: Biskupi się mylą. Mogą zapłacić za zaniedbania ws. pedofilii. Prawo to dopuszcza

Według prawników polscy biskupi nie mieli racji, twierdząc, że "Kościół nie może się poczuwać" do zobowiązań finansowych wobec ofiar księży pedofilów. - Kościół może odpowiadać finansowo za swoje zaniedbania w sprawach pedofilskich. Dopuszcza to prawo cywilne - twierdzą pytani przez "Gazetę Wyborczą" prof. Marian Filar i mec. Mariusz Paplaczyk.

W środę 14 marca na konferencji prasowej po przyjęciu nowej instrukcji ws. księży pedofilów przedstawiciele Episkopatu Polski stanowczo zapowiedzieli, że nie będą wypłacać ofiarom finansowych zadośćuczynień i stwierdzili, że polskie prawo stoi w tej sprawie po ich stronie. - Odsyłamy do winowajcy - powiedział abp Józef Michalik.

Według prawników biskupi nie mają racji. - Odszkodowania zasądzonego w procesie karnym nikt nie może zapłacić za skazanego - mówi "Gazecie Wyborczej" prof. Marian Filar. - Ale jeśli np. rodzic dziecka molestowanego wytoczy księdzu proces cywilny, na którym udowodni zaniedbania ze strony parafii czy diecezji, można by się domagać od niej odszkodowania, np. że władze wiedziały o czynach tego księdza i nie reagowały czy stwarzały wręcz możliwość intymnych spotkań. Wtedy ksiądz odpowie karnie za pedofilię, a cywilnie - diecezja.

Podobnie uważa adwokat Mariusz Paplaczyk, prezes Zrzeszenia Prawników Polskich: - Wyobraźmy sobie, że parafia prowadzi chór dyrygowany przez księdza, co do którego są przypuszczenia, że dopuszcza się czynów lubieżnych. Są skargi, ale parafia przymyka na to oko, zezwala na wyjazdy z nieletnimi. W takiej sytuacji możliwe byłoby w procesie cywilnym dochodzenie zadośćuczynienia. Trzeba by dowieść, że przełożeni księdza przyczyniali się do zwiększenia rozmiaru szkody. Poszkodowani mogliby powołać się wtedy na artykuły 23 i 24 kodeksu cywilnego o naruszeniu dóbr osobistych takich jak zdrowie, wolność, cześć.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Sikorski oburzony, w hotelu nie było polskiej telewizji. Napisał list do menadżera >>

DOSTĘP PREMIUM