Uczczą stalinowskiego zbrodniarza za publiczne pieniądze

PRZEGLĄD PRASY: ?Rzeczpospolita? pisze, że rządząca Podkarpaciem koalicja PO - PSL z publicznych pieniędzy dofinansowuje imprezę gloryfikującą stalinowskiego zbrodniarza - gen. Karola Świerczewskiego. Odpowiedzialny jest m.in. za śmierć żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Sprawa dotyczy uroczystości w 65. rocznicę śmierci sowieckiego generała Karola "Waltera" Świerczewskiego. Organizuje je w najbliższą sobotę w Jabłonkach koło Baligrodu rzeszowskie stowarzyszenie Lepsze Dziś. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że 10 tysięcy złotych na imprezę z budżetu województwa podkarpackiego dał zarząd województwa. Na jego czele stoi marszałek Mirosław Karapyta z PSL. Przewodniczącą wojewódzkiego sejmiku jest Teresa Kubas-Hul z PO.

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński skierował list na ręce marszałka Karapyty. Zwrócił uwagę na niestosowność takich uroczystości. Kamiński dodatkowo przekazał marszałkowi biogram Świerczewskiego, w którym opisane są jego zbrodnie.

Karol "Walter" Świerczewski był między innymi komisarzem politycznym Armii Czerwonej. W 1917 roku brał udział w tłumieniu antybolszewickiego powstania na Ukrainie, walczył też po stronie komunistów w wojnie polsko-sowieckiej, brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii, wspierając komunistów.

W sierpniu 1943 roku Stalin skierował "Waltera" do tworzenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Jako zastępca dowódcy 2. Armii Wojska Polskiego podczas operacji łużyckiej popełnił wiele błędów, które spowodowały śmierć tysięcy żołnierzy. Po wojnie odmawiał prawa łaski żołnierzom AK skazanym na śmierć.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Sikorski odpowiada Kaczyńskiemu: Stąd wiedziałem, że nikt nie przeżył >>

DOSTĘP PREMIUM