Zagraniczni kibole będą mogli wejść na mecze Euro 2012. NIK: To wina policji

Najnowszy raport NIK wskazuje na to, że w Polsce nie funkcjonuje rejestr cudzoziemców objętych zakazem stadionowym. Zaś polskie sądy z opóźnieniem przekazują informacje o orzeczonych zakazach stadionowych. Oznacza to, że zagraniczni chuligani będą mogli wejść na mecze Euro 2012.

- Jeżeli ta sytuacja się nie poprawi, to takie zagrożenie istnieje - mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski.

Wg kontrolerów NIK zawiniła policja. - Policja za późno zabrała się za stworzenie tego rodzaju bazy danych. Nie ściągnęła tych danych z zagranicy, nie umówiła się jeszcze z odpowiednimi zagranicznymi partnerami, nie stworzyła norm prawnych do ściągania danych i zasad korzystania, czyli przekazywania służbom stadionowym właśnie tego rejestru - dodaje prezes.

Przy okazji NIK ujawniła, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia i śródmiejska komenda policji z opóźnieniem przekazują informacje o orzeczonych zakazach stadionowych. Zgodnie z prawem sąd ma je przekazać policji w ciągu 24 godzin, a ta w ciągu kolejnej doby wprowadzić je do bazy danych.

- W tym sądzie trwało to od 12 do 50 dni, a z kolei w tej komendzie rejonowej od 10 do 47 dni. Powinno być tak, że w ciągu 48 godzin w stosunku do osoby, wobec której orzeczono taki zakaz, wszystkie służby stadionowe powinny już móc z niego korzystać. Tymczasem okazuje się, że przez wiele, wiele tygodni taka osoba może wchodzić na stadiony i powodować różne problemy - mówi prezes NIK.

Policja zapewniła kontrolerów, że przed Euro 2012 rejestr będzie gotowy. - Niestety, jest to opieszałość, z której trudno się wytłumaczyć. Mamy tylko nadzieję, że policja zdąży naprawić te braki i stworzy cały system przekazywania tych danych służbom stadionowym. Przynajmniej w tych miastach, w których mają odbywać się mecze w roku 2012, bo problem dotyczy nie tylko samej tej imprezy, ale wszystkich meczów piłkarskich w Polsce - mówi Jezierski.

Na krótko przed mistrzostwami NIK zamierza to powtórnie skontrolować.

Piłkarze przejdą po czerwonym dywanie! Sprawdź gorące newsy o Euro 2012 w Polsce >>

DOSTĘP PREMIUM