Stadion Karpiniuka, rondo Kaczyńskiego, tramwaj Płażyńskiego... - szkoły, parki, ulice, mosty imienia ofiar katastrofy [ZDJĘCIA]

W ciągu dwóch lat od katastrofy smoleńskiej setkom budynków i ulic w Polsce nadano imiona jej ofiar. Odsłonięto także tysiące tablic pamiątkowych. Nie zawsze decyzje o nadaniu imienia zapadały jednogłośnie.

Przed dwa lata, które mijają od katastrofy smoleńskiej, powstały tysiące tablic ku czci wszystkich zmarłych w Smoleńsku, ale także każdej ofiary z osobna. Najwięcej miejsc nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii.

Ulice .W grudniu 2011 roku - z opóźnieniem - jednej z kieleckich ulic nadano imię Lecha Kaczyńskiego. Budowa się przedłużała, bo jeden z mieszkańców nie godził się, by biegła przez jego posesję. Do kolejnego nieprzyjemnego incydentu doszło podczas otwarcia ulicy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego . - Jakim prawem tu wchodzicie? To moje podwórko. Niech mi najpierw zapłacą, a dopiero tu wchodzą - krzyczał z balkonu swojego mieszkania mężczyzna przeciwny inwestycji.

 

Jarosław Kaczyński otwiera ulicę imienia swojego brata w Kielcach. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Imię prezydenta RP nadano także jednej z ulic Chicago . W tym przypadku również nie obyło się bez kontrowersji. Do biura Ariela Reboyrasa, radnego Chicago i inicjatora przedsięwzięcia, kilka dni przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej przychodzili Polacy przeciwni przemianowaniu ulicy.

"Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego" - taką nazwę będzie nosić ulica w centrum Stargardu. Zdecydowali o tym pod koniec marca miejscy radni. Projekt uchwały przygotowało PiS. W uzasadnieniu czytamy, że "tragicznie zmarli w katastrofie pod Smoleńskiem Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz Ryszard Kaczorowski byli wybitnymi patriotami. Poprzez swoją działalność oraz bezinteresowne zaangażowanie, w sprawy swojego kraju, odegrali kluczową rolę w drodze do odzyskania wolności".

 

Ul. prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego w Stargardzie, Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Gruzini docenili poparcie, jakiego udzielił im polski prezydent po wybuchu konfliktu z Rosją. Dlatego po katastrofie smoleńskiej powstała m.in. ulica Lecha Kaczyńskiego w Batumi.

 

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką składa kwiaty na ulicy im Lecha i Marii Kaczyńskich /Fot. Prezydent.pl

Parki .W lipcu 2010 roku Park Południowy w Sopocie zyskał nowych patronów. Na miejscu umieszczono tablicę z imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich.

 

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy w parku w Sopocie dokonała Marta Kaczyńska. Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Skwer w Sopocie zyskał imię polityka PO Arkadiusza Rybickiego, a park w Rzeszowie - Stanisława Zająca z PiS. W Gdyni, Świdnicy i Szczytnie znajdują się skwery imienia Lecha Kaczyńskiego. W Łodzi powstał natomiast park im. Joanny Agackiej-Indeckiej, byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

Park im. Joanny Agackiej-Indeckiej w Łodzi. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Ronda. Po 10 kwietnia w całej Polsce wiele rond otrzymało imiona osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Rondom w Stalowej Woli, Rumii, Sieradzu i Starachowicach nadano imię Lecha Kaczyńskiego. W Sopocie powstało rondo, któremu nadano imię Macieja Płażyńskiego.

 

Rondo Macieja Płażyńskiego w Sopocie. Źródło: Google Street View

W Gdyni swoje rondo ma Izabela Jaruga-Nowacka.

 

Rondo Izabeli Jarugi-Nowackiej w Gdyni. Źródło: Google Street View

W Wyszkowie powstało rondo gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego.

 

Uroczystość nadania imienia rondu gen. Nałęcz-Komornickiego w kościele. Źródło: Wojsko-polskie.pl

Białostoccy radni na początku bieżącego roku jednogłośnie podjęli uchwałę, by rondo na przecięciu alei 1000-lecia Państwa Polskiego i trasy generalskiej nosiło imię Krzysztofa Jakuba Putry - wicemarszałka Sejmu RP.

 

Rondo im. Krzysztofa Putry w Białymstoku. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Stadiony. Nie tylko parki, ronda i ulice, ale także stadiony czy sportowe hale nazywano w ciągu ostatnich dwóch lat imionami osób, które zginęły w Smoleńsku. W Jeleniej Górze powstała hala sportowa im. Jerzego Szmajdzińskiego. Zmarły lider SLD patronuje też Turniejowi Tenisa Ziemnego w Złotoryi oraz Międzynarodowemu Turniejowi Piłki Ręcznej. W Kołobrzegu stadion Kotwicy nosi natomiast imię Sebastiana Karpiniuka. Poseł PO, urodzony właśnie w tym mieście, najpierw był rzecznikiem prezydenta, a od 2004 do 2005 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Kołobrzegu.

 

Stadion Kotwicy Kołobrzeg im. Sebastiana Karpiniuka. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Budynki i szkoły Centrum Kultury w Katowicach nosi imię Krystyny Bochenek, a Centrum Kulturalno-Sportowe w Kocudzy Drugiej - Edwarda Wojtasa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Imieniem prof. Janusza Kurtyki, byłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, nazwano natomiast Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek historia".

 

Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Źródło: Google Street View

Maciej Płażyński, Krystyna Bochenek, Maria i Lech Kaczyńscy - nie tylko ich nazwiskami nazwano szkoły w Polsce. Gen. Franciszek Gągor został patronem Zespołu Szkół w Koniuszkowej.

 

Uroczystość nadania imienia gen. Gągora szkole w Koniuszkowej. Źródło: Sgwp.wp.mil.pl

Mosty .To nie wszystko. Także mosty, tunele i obwodnice zyskały nowych patronów. Most nad Brdą w Bydgoszczy nazwano imieniem Lecha Kaczyńskiego. Tunelowi pod Martwą Wisłą w Gdańsku nadano imię Macieja Płażyńskiego. Był jednym z inicjatorów jego budowy.

 

Tak będzie wyglądał tunel pod Martwą Wisłą, materiały prasowe

DOSTĘP PREMIUM